Без обзира на то што се на њих обраћа све већа пажња, аутоимуне болести су и даље енигма.
Међу њима има оних о којима се изузетно мало зна. Стручњаци још нису усагласили ставове ни о њиховом броју. Већина истиче да је познато више од 80 одсто ових болести, али да се за већину не зна како тачно настају.
Прочитајте још: Колективни имунитет НЕ ПОСТОЈИ! Доктор Андреј: Вирус је могао бити спречен у ЈАНУАРУ, неко ће морати 2 пута да се ВАКЦИНИШЕ
- Имуни систем је изузетно важан јер служи за заштиту организма од бактерија, вируса и паразита, међутим, у неком тренутку имуни систем уме да “закаже” и почиње да напада сопствена здрава ткива јер их не препознаје - каже др Ивица Јеремић, доктор интерне медицине у Институту за реуматологију.
Ови поремећаји имунитета могу да буду сасвим благи и да узрокују занемарљиве промене, али некада доводе до настанка озбиљних болести.
Аутоимуне болести су опасне јер могу да изазову тешка обољења.
- Међу онима које захватају само један орган најпознатији је дијабетес тип 1. Ту је и Хашимото тироидитис, аутоимуно обољење штитасте жлезде, које је последњих година веома често - истиче доктор.
Неки од првих симптома су појачана жеђ, чешће мокрење, напади глади и замор. Код млађе деце први симптом некада може да буде умокравање у кревету, а да то пре нису радила. Уколико се болест не препозна, запусти или не лечи, јављају се поремећај свести, задах на ацетон и убрзано дисање.
Витилиго настаје због губитка ћелија коже које садрже пигмент меланоцит. Особе са овим обољењем прво примећују беле тачкице на врховима прстију, око очију и на лактовима, које, заправо, представљају кожу у којој нема пигмента. То се обично примети након лета када околна кожа поцрни.
Почетак витилига се обично открије на крају лета.
- Сама по себи болест не прави друге проблеме, али је некада удружена са другим аутоимуним болестима, као што је пернициозна анемија - истиче др Јеремић.
Прочитајте још: Руски лекари спремају народ за АПОКАЛИПТИЧНУ јесен: Пратите упутства и СПАСИТЕ СЕ
Ове болести се називају и системске јер нападају различита ткива и органе, па често имају веома разнолике симптоме. Најпознатије међу њима су системски еритемски лупус, системска склероза, Сјогренов синдром, различите врсте артритиса.
- Код већине оболелих од ових болести јављају се неспецифични симптоми у виду умора, малаксалости, мршављења, а понекад и температура, као и промена на кожи - закључује доктор.