Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

АУТОИМУНЕ болести: Због чега настају, и шта можете да урадите како бисте их спречили?

Оне могу довести до слабљења срца, па је јако битно да их не узимате здраво за готово

1662030437_pexels-karolina-grabowska-5207103.jpg
Фото: Пеxелс
Oglas

Аутоимуни поремећаји су све учесталије стање у савременом друштву. Претпоставља се да око 10 одсто особа има једну или више аутоимуних болести у Европи. Реуматоидни артритис, псоријаза, системска склероза, еритематозни лупус, дијабетес типа 1, нека су од најчешћих аутоимуних обољења која су фактор ризика за настанак и других здравствених проблема. Најновије истраживање тврди да аутоимуни поремећаји повећавају могућност за појаву кардиоваскуларних болести.

Аутоимуни поремећаји, од чега зависи ризик?

Досадашња истраживања су доводила аутоимуне болести у тесну везу за кардиолошким обољењима, али сада се појавила прва обимнија студија која потврђује ово правило. На овогодишњем конгресу Европског кардиолошког друштва (Еуропеан Социетy оф Цардиологy), међународни истраживачки тим представио је резултате детаљне епидемиолошке истраге о могуц́им везама између 19 најчешц́их аутоимуних поремец́аја и кардиоваскуларних болести.

Резултати показују да пацијенти са аутоимуним обољењима имају од 1,4 до 3,6 одсто, већи ризик од развоја срчаних проблема. Ризик зависи од врсте аутоимуног обољења и може се упоредити и са дијабетесом типа 2 као фактором за настанак кардиоваскуларних болести. Ово истраживање, први пут је показало да кардиоваскуларни ризици утичу на аутоимуне болести, као групу поремећаја, подвлаче аутори.

Пацијенти млађи од 55 година

У истраживачком раду, који ц́е бити објављен у часопису „Лансет“( Тхе Ланцет), аутори наглашавају да у групи од 19 аутоимуних болести постоји у 6 одсто случајева већи ризик од кардиоваскуларних сметњи.  Овај фактор ризика није објашњен традиционалним кардиоваскуларним факторима ризика као што су старост, пол, социоекономски статус, крвни притисак, индекс телесне масе, пушење, холестерол и дијабетес типа 2. Уочено је да је ризик од кардиоваскуларних поремећаја већи код пацијената млађих од 55 година.

Студија је рађена на основу електронских здравствених картона британског Цлиницал Працтице Ресеарцх Даталинк. На основу података 22 милиона пацијената, одабране су особе код којих је у скорије време дијагностикован неки од аутоимуних поремећаја.  Ризик од развоја кардиоваскуларних болести код пацијената са једним или више аутоимуних поремећаја био је у просеку 1,56 пута вец́и, у односу на особе које нису имале аутоимуне болести. Сматра се да су у највећем ризику особе које имају системску склерозу, Адисонову болест, лупус и дијабетес типа 1.

Прочитајте још: Укусан и ароматичан начин припреме зимнице: Зачините КИСЕЛЕ КАСТРАВЧИЋЕ најбољом комбинацијом биљака

Развој превентивних мера

Резултати показују да је потребна акција, каже Натхалие Цонрад, главни аутор студије.
-Видимо да је вишак ризика упоредив са кардиолошким болестима код дијабетеса типа 2. У овом моменту, постоје специфичне мере усмерене на пацијенте са дијабетесом типа 2, како бисмо смањили ризик од развоја кардиоваскуларних болести, али не постоје сличне мере за особе које пате од аутоимуних поремећаја – каже главни аутор студије Натали Конрад.

Смернице Европског кардиолошког друштва о превенцији кардиоваскуларних болести, још нису нагласиле аутоимуне болести као фактор ризика за кардиолошка обољења. Конрад се нада да ц́е ова студија ојачати свест када су у питању аутоимуни поремећаји, како би у будућности биле развијене превентивне мере.

–Општа хипотеза јесте да хронична системска упала, која је заједнички именитељ аутоимуних поремећаја, може изазвати све врсте кардиоваскуларних болести, утицати на везивна ткива, ситне крвне судове, па чак и на третмане који се примењују за лечење аутоимуних стања– каже Конрад.

Кардиолог Џон Мекмареј са Университy оф Гласгоw у Великој Британији наводи да студија сугерише постојање много ширег спектара аутоимуних поремећаја, који се могу довести у везу са различитим кардиоваскуларним обољењима.

–Неки од ових проблема могли би се спречити коришц́ењем лако доступних лекова као што су статини – додаје МекМареј.

БОНУС ВИДЕО:

 

 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas