Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Шта је синдром пропуштене прилике? 4 разлога зашто се плашите да ће вам нешто важно промаћи

Живимо у време брзог протока информација које нам је донело утисак да у сваком тренутку знамо шта се негде догађа

1735902953_87074.jpg
Фото: Схуттерсток
Oglas

Неки људи осећају сталну жељу да буду свугде, свесни свега што се догађа око њих и да прате живот других људ. И онда се пореде са њима, а то може довести до осећаја незадовољства сопственим животом, до жеље да стално нешто радите како не бисте пропустили прилике. Ново доба донело је страх до пропуштања и синдром пропуштених прилика. А шта је тај синдом и како га се отарасите?

Шта је синдром пропуштене прилике?

Израз ФОМО, који је сковао Американац Патрик Магинис 2004. године, означава страх од пропуштања или ФОМО (Феар оф миссинг оут), односно страх од пропуштања нечега. Обично се називају синдромом пропуштених прилика или изгубљеног профита. То је анксиозно ментално стање када се особа плаши да ће пропустити занимљив или важан догађај.

Синдром пропуштене прилике је нелагодност многих важних догађаја који наводно пролазе, дешавају се неком другом. Овај осећај је веома близак анксиозности. Уместо да се фокусира на садашњи тренутак и свој живот, човек сву своју пажњу усмерава на то како други живе. Чини му се да сви око њега свакодневно постижу успех, путују, склапају нова познанства и романе. Сви осим њега, примећују стручњаци.

Синдром надуваних очекивања

Који су разлози за развој синдрома пропуштених прилика?

Разноврсност избора. Модерни човек има много могућности да управља својим животом, временом, слободом и односима. Пролазећи кроз многе опције, особа се суочава са тешким изборима, што доводи до анксиозности, стреса и незадовољства.
Предиспозиција за неуротицизам. Синдром изгубљене добити је најчешћи код особа са израженим неуротицизмом - особином личности коју карактеришу немир, раздражљивост, анксиозност и сумња у себе.
Потреба за припадањем. Основа синдрома пропуштене прилике јесте страх од одбацивања од друштва. Бојимо се да бисмо без учешћа у догађајима и активностима који се дешавају у нашем окружењу могли постати "странци", можда нас више неће схватати озбиљно и можемо остати сами.
Страх да се не реализује. Синдром пропуштања је постао широко распрострањен захваљујући друштвеним мрежама које стално приказују пажљиво одабране тренутке лепог живота. Корисници имају тенденцију да упоређују своје животе са лепим сликама. Они виде догађаје и успехе других људи, осећајући да пропуштају прилике. То повећава анксиозност, осећај неиспуњене дужности и жељу да будемо свесни свега што се дешава. Непрестано упоређивање себе са другима и страх да не будете 'на таласу' само подстичу овај синдром.

Научите да живите у садашњости

Како се ослободите синдрома пропуштене прилике?

Уместо да стално надгледате животе других људи, фокусирајте се на сопствене циљеве и интересе. То ће вам помоћи да уживате у ономе што радите и да се не осећате ускраћено.
Жеља да стално будете у покрету и да се нешто ради може довести до умора и стреса. Направите равнотежу између активности и одмора како бисте се могли опустити и уживати у тренутку.
Вежбајте пажњу. То је способност да се живи у садашњем тренутку и ужива у њему. Слушајте себе, своја осећања, емоције, потребе и понашајте се у складу са њима. Вежбање пажљивости може вам помоћи да престанете да се поредите са другима и уживате у ономе што радите.
Друштвене мреже могу бити извор ФОМО-а јер приказују само најбоље тренутке у животу других људи. Покушајте да ограничите време проведено на друштвеним мрежама и фокусирајте се на себе и своја достигнућа.
Уместо да се поредите са другима, фокусирајте се на оно што већ имате. Цените своја достигнућа и уживајте у тренутку. Технике захвалности могу вам помоћи да приметите позитивне ствари током дана. У сваком дану има нешто добро. Превише сте фокусирани на оно што вам се не дешава. Водите дневник и записујте све догађаје у току дана за које желите да кажете "хвала".
Свака особа је јединствена и свака има свој живот. Не упоређујте се са другима и не покушавајте да будете неко ко нисте да бисте удовољили другим људима. Будите своји и уживајте у животу какав јесте.
Ако синдром пропуштене прилике почне да омета ваш живот, консултујте се са специјалистом. Он ће вам помоћи да разумете узроке овог стања и пронађете начине за борбу против њега.

(Сенса)

 

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas