Покварена храна има специфичан мирис и јасно нам је да таква није за конзумирање, међутим буђав хлеб се не осећа па већина људи само одстрани контамирани део.
Сада је откривено које опасности се крију иза конзумирања буђавог хлеба.
Проблем је у томе што, кад хлеб почне да буђа, без обзира што не игледа тако, на том хлебу нема дела који није прекривен плеснима. Тело буђи је грађено од густог састава влакнастих ћелија без хлорофила, обично безбојних. Те влакнастећелије се зову хифе, због којих плиесан изгледа паучинасто и пахуљасто. Хифе расту као испреплетена мрежа и називају се мицелиј.
Прочитајте још: Ово је пет НАЈЧЕШЋИХ ГРЕШАКА које правимо код КУВАЊА СУПЕ
Буђи су микроскопске гљивице, а постоји неколико врста од којих неке у храну отпуштају микротоксине, због којих се с временом људи могу јако разболети. Они који једу буђав хлеб имају већи ризик за оштећење бубрега и јетре и ослабљење имунитета.
Иако људи једу буђ на производима као што су сир, соја сос или путем антибиотика, буђави хлеб је коцкање са здрављем.
Чак и код купљеног нарезаног хлеба није сигурно узети кришку која голим оком изгледа чисто, ако се на неким другим кришкама већ појавила буђ. Иако тако изгледа није чиста, и већ се на свим кришкама налазе плесни. Цела кора хлеба је прекривена хиљадама спора плесни. И зато је боље одмах бацити у смеће.
Прочитајте још: НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ: Да ли месо сме двапут да се замрзава?
Будући да постоји много врста буђи, од којих неке нису опасне за људско здравље, а све могу доћи у дотицај са храном, питање је колико та врста буђи на хлебу може да наштети здрављу.
Такође, треба узети у обзир миграцију спора буђи са хлеба на осталу храну која јој је у близини јер се и она може контаминирати.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ