Који год рецепт да користите, ову грешку треба да избегнете.
Понекад и поред свих торти и колача, ролата и кремова, највише прижељкујемо "добре, старе" палачинке.
Рецепт за добро тесто је врло једноставан: јаја, брашно, млеко или вода, мало соли и - спремно је за пржење. Наравно, многе домаћице ће рећи да је обавезна кисела вода али, руку на срце, палачинке могу да испадну врло лепе и без ње.
Прочитајте још: Како спречити надимање? Тајна је у ВРСТИ ПАСУЉА и начину ПРИПРЕМЕ
Једна од тајни вештих куварица је и да додају мало прашка за пециво, али ни то није обавезно. Иста је ситуација и са уљем - неке стављају уље у тесто, друге само у тигањ, помало, пред сваку палачинку. Али зашто некад не испадну жилаве, какве год да састојке ставимо у тесто?
Одговор је прост, а мало њих га зна - зато што сте превише дуго мутили тесто!
Тако се најчешће преваре они који немају много искуства, па верују да треба уложити што већи труд како би палачинке биле боље.
Истина је, заправо, да се дугим мућењем развија више глутена у тесту и да због њега палачинке буду жилавије. Поента је у нечем сасвим другом - треба да овлаш умутите виљушком јаја са мало соли, додате млеко и онда брашно, па измешате само толико да уједначите масу.
Оставите је да кратко одстоји, па онда додајте воду по жељи и неће бити грудвица па ни потребе за дугим мућењем. Кад их испржите, палачинке ће бити меке "као душа".
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ