Међу кључним факторима ризика за развој деменције су: недостатак образовања, губитак слуха, пушење и физичка неактивност, наведено је у чланку.
Процењује се да 47 милиона људи широм света има деменцију. Истраживање је представљено на конференцији Међународног удружења "Алцхајмер" у Лондону, преноси ББЦ.
Прочитајте још: Чувени доктор Стојковић упозорава: ПЛАСТИКА утиче на ДНК и изазива СТЕРИЛИТЕТ
У извештају који је направило 24 светских стручњака се наводи да начин живота појединца може да има велику улогу у повећању или смањењу ризика за настанак деменције.
- Деменција се најчешће дијагностикује у каснијој животној доби, али промене углавном почињу да се развијају много година пре тога - рекао је професор лондонског универзитетског колеџа.
Прочитајте још: Здравствени симптоми које НИКАДА не бисте смели игнорисати - од неспретности до болова у вилици!
Истраживање је показало да су особе које нису у могућности да заврше средњу школу у већем ризику од деменције, а аутори чланка саветују наставак учења током целог живота како би се повећале когнитивне резерве.
Још један велики ризик је губитак слуха у средњем добу, што може да доведе, како наводе истраживачи, до друштвене изолације и депресије, који су међу могућим факторима ризика за деменцију.
Прочитајте још: Родитељи, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! Мирис цигарета на вашој одећи штети ДЕЧИЈЕМ ЗДРАВЉУ
Стручњаци су упутили још једну кључну поруку: "Оно што је добро за срце, добро је и за мозак."
Живот без пушења, уз физичку активност, одржавање здраве телесне тежине, лечење високог крвног притиска и дијабетеса, могу да смање ризик од деменције, као и кардиоваскуларних болести и рака, наводи се у извештају.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ