Među ključnim faktorima rizika za razvoj demencije su: nedostatak obrazovanja, gubitak sluha, pušenje i fizička neaktivnost, navedeno je u članku.
Procenjuje se da 47 miliona ljudi širom sveta ima demenciju. Istraživanje je predstavljeno na konferenciji Međunarodnog udruženja "Alchajmer" u Londonu, prenosi BBC.
Pročitajte još: Čuveni doktor Stojković upozorava: PLASTIKA utiče na DNK i izaziva STERILITET
U izveštaju koji je napravilo 24 svetskih stručnjaka se navodi da način života pojedinca može da ima veliku ulogu u povećanju ili smanjenju rizika za nastanak demencije.
- Demencija se najčešće dijagnostikuje u kasnijoj životnoj dobi, ali promene uglavnom počinju da se razvijaju mnogo godina pre toga - rekao je profesor londonskog univerzitetskog koledža.
Pročitajte još: Zdravstveni simptomi koje NIKADA ne biste smeli ignorisati - od nespretnosti do bolova u vilici!
Istraživanje je pokazalo da su osobe koje nisu u mogućnosti da završe srednju školu u većem riziku od demencije, a autori članka savetuju nastavak učenja tokom celog života kako bi se povećale kognitivne rezerve.
Još jedan veliki rizik je gubitak sluha u srednjem dobu, što može da dovede, kako navode istraživači, do društvene izolacije i depresije, koji su među mogućim faktorima rizika za demenciju.
Pročitajte još: Roditelji, OBRATITE PAŽNJU! Miris cigareta na vašoj odeći šteti DEČIJEM ZDRAVLJU
Stručnjaci su uputili još jednu ključnu poruku: "Ono što je dobro za srce, dobro je i za mozak."
Život bez pušenja, uz fizičku aktivnost, održavanje zdrave telesne težine, lečenje visokog krvnog pritiska i dijabetesa, mogu da smanje rizik od demencije, kao i kardiovaskularnih bolesti i raka, navodi se u izveštaju.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU