Божићни пост почео је данас, 28. новембра, и трајаће до 7. јануара.
Пост подразумева прелазак на другачији режим исхране, а шта треба јеси и како најлакше избећи кризе које се дешавају, говорила је нутриционисткиња Верослава Станковић у Јутарњем програму на РТС-у.
Нутриционисткиња је такође посаветовала људе који желе да посте - на шта треба обратити пажњу, и ко не би требало да пости.
Прочитајте још: Почиње БОЖИЋНИ ПОСТ: Како да правилно постите и које грешке не смете правити
"Пост је уздржавање пре свега од лоших мисли, храна иде успут уз то. Ако нисте спремни, онда не треба да постите. Пост јесте стрес, али зато треба да се припремимо постепеним смањивањем количине хране, да не бисте упали у психолошке замке", објаснила је нутриционисткиња Станковић, па се надовезала на то како избећи кризе за храном.
"Могу да се праве потажи, одлични су, не само барено поврће које људи не воле, јер им изазива психолошки моменат да ће бити гладни. Узмите хлеб уз то, може потаж да се прави од грашка, тикве, од намирница које имају мало више шећера, да се не би дошло до претеране глади", рекла је Станковић и открила у којим ситуацијама треба прекинути пост.
"Пре свега, наше мисли ће нам то показати. Ако кренемо са нервозом и лошим мислима знамо да имамо проблем. Онда треба прекинути пост, и што свештенство каже, људи који имају здравствени проблем, деца и труднице, требало би да избегавају пост. Стварно зависи, деца не би требало да посте, њима је неопходно месо као и људима који имају тешке облике анемије. Чак и за труднице није толико страшно, оне ће надокнадити рибом и махунаркама као што је пасуљ. Али треба се консултовати понекад са доктором ако има здравствених проблема", закључила је Станковић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ