Српска православна црква и верници обележавају данас велики празник - Свету великомученицу Марину, у народу познату као Огњена Марија.
Овај празник није обележен црвеним словом у црквеном календару, али је веома поштован, посебно међу женама. Због тога се на данашњи дан не практикују никакви послови, било да су у питању ручни радови или рад у пољу.
Прочитајте још: Буџет принцеза: Кејт Мидлтон поново изгледа краљевски у хаљини од 5.000 динара! (ФОТО)
Огњена Марија је сестра Светог Илије
У традицији Света Марина је представљена као сестра Светог Илије, чији се дан прославља 2. августа. Према предању, она од брата крије када је његов празник да се он не би од среће и славља заборавио и громовима уништио цео свет. Али и Марија пали и кажњава огњем, по чему је и добила назив Огњена.
Оно што се деси на Огњену Марију не сме се прекинути
Зато се данас ништа не ради, ни у кући, ни у пољу, у народу је позната забрана "ни конац у иглу уденути". Ако се ово не испоштује, верује се да ће се тако светитељка увредити, па ће послати ватру и громове. Постоји пословица која каже: "Ко слави Огњену Марију, сигуран је у летину!"
Са генерације на генерацију се преносе приче о ватри или громовима који су на овај празник спалили жито, сено и домове људи који су се огрешили радећи на Огњену Марију.
Грмљавина указује на сиромаштво и болест
Народно веровање каже да Огњена Маријап али и кажњава огњем и да је грмљавина на овај свети дан лош знак. То може да значи да је пред наматешка и сушна година,а старији тврде да су овакве ситуације указивала на болест и сиромаштво.
Прочитајте још: Прво танкер који лебди, а онда се на небу појавио и ПЛУТАЈУЋИ ГРАД! (ФОТО)
Светитељка се и у источном и у западном сликарству представља са крстом и палмом, симболом мучеништва у рукама, са змајем под ногама и често са кућама у пламену у њеној позадини. Огњену Марију неке православне породице обележавају као крсну славу.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ