Српска православна црква и верници обележавају сутра Свету великомученицу Марину - у народу познату као Огњена Марија.
Света великомученица Марија рођена је крајем ИИИ века у јужној Анадолији у граду Антиохији у време цара Диоклецијана. Била је јединица незнабожачких родитеља. Крстила се се у 12. години због чега је се отац одрекао. Посечена је мачем у 16. години.
Овај празник није обележен црвеним словом у црквеном календару, али је веома поштован, посебно међу женама које је сматрају својом заштитницом. Због тога се на данашњи дан не практикују никакви послови, било да су у питању ручни радови или рад у пољу.
Део моштију свете Марине, једна рука светице чува се у светогорском манастиру Ватопед. Остатак моштију налази се у манастиру изнад Охридског језера.
Огњена Марија је сестра Светог Илије
У традицији Света Марина је представљена као сестра Светог Илије, чији се дан прославља 2. августа. Према предању, она од брата крије када је његов празник да се он не би од среће и славља заборавио и громовима уништио цео свет. Али и Марија пали и кажњава огњем, по чему је и добила назив Огњена.
Веровања
Данас се ништа не ради, ни у кући, ни у пољу. Ако се ово не испоштује, верује се да ће се тако светитељка увредити, па ће послати ватру и громове. Постоји пословица која каже: "Ко слави Огњену Марију, сигуран је у летину!"
Са генерације на генерацију се преносе приче о ватри или громовима који су на овај празник спалили жито, сено и домове људи који су се огрешили радећи на Огњену Марију.
Обичај је да се на овај празник, када због велике врућине "гори небо и земља", не раде никакви послови.
Огњену Марију неке православне породице обележавају и као крсну славу.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ