Српска православна црква и њени верници данас обележавају Свету великомученицу Марину, у народу познату као Огњена Марија
Данашњи дан је у црквеном календару обележен црвеним словом. Ово је један од већих празника, а посебно је поштован међу женама које Огњену Марију славе као своју заштитницу.
У традицији Света Марина је представљена као сестра Светог Илије, чији се дан прославља 2. августа. Према предању, она од брата крије када је његов празник да се он не би од среће и славља заборавио и громовима уништио цео свет. Марија такође кажњава огњем, по чему је и добила назив Огњена.
У житијима је забележено да је рођена крајем 3. века за време владавине цара Диоклецијана у Јужној Анадолији. Од детињства је посвећена духовном и монашком животу. Била је изразито лепа и поштована, па је царски намесник Олимврије, који је прогонио хришћане, желео је да се уда за њега, што је одбила. Тада је и страдала и проглашена је за светитељку.
Мошти светитељке данас почивају у Атини, у Цркви Пресвете Богородице.
У светим књигама забележене су њене последње речи: "Не гајите узалудне наде, намесниче, нити ме плашите мукама, јер ја се мука не бојим. Ништа ме не може одвојити од Христа! Не бојим се невоља, ни глади, ни ватре нити мача. Не мислите да ћете ме придобити похвалама, нити златом или каквим другим богатством. Све су то ствари кварљиве и пролазне, за мене безвредне."
На данашњи дан се ништа не ради, ни у кући, ни у пољу, у народу је позната забрана "ни конац у иглу уденути". Верује се да ће све супротно да увреди светитељку, а да ће онда да пошаље ватру и громове. Такође, старо веровање каже да се на овај празник не купа у рекама и другим водама.
Сматра се да на овај празник свако добија по заслузи и да се добро враћа добрим.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ