Према подацима из новог истраживања, ако сте јутарњи тип особе, вероватно имате смањен ризик од тога да патите од дубоке депресије.
Ипак, треба имати у виду да, на пример, људи који су ранораниоци могу имати друга здравствена или животна понашања која смањују ризик од депресије - здравије се хране или редовно вежбају.
Сви ти фактори, као и многи други, могли би објаснити смањени ризик од депресије. Штавише, сама депресија узрокује поремећаје спавања, па би могло бити да је депресија узрок тога што ноћу не спавате, а не обрнуто.
Прочитајте још: Ово су главни СИМПТОМИ ИСЦРПЉЕНОСТИ ТОПЛОТОМ: Због чеха их не треба занемаривати
Ранији одлазак на спавање
Нова студија, међутим, нуди убедљивије доказе да ранији одлазак у кревет и рано буђење могу сами по себи пружити заштиту од депресије, независно од других фактора.
Студија, објављена у научном часопису "ЈАМА Псyцхиатрy", користи методу истраживања под називом Менделова рандомизација, која помаже да се прецизно утврди узрочно-последична веза.
Том методом истраживачи могу упоређивати велике групе људи на основу генетских варијанти које су независне од других здравствених карактеристика или карактеристика понашања - у овом случају тенденција да будемо раноранилац или ноћна птица.
Прочитајте још: Носе дечије протезе и са 50 година: Да ли постоји граница до када има смисла исправљати зубе?
Идентификовано је више од 340 генетских промена повезаних са циркадијалним ритмом спавања, па истраживачи могу упоредити велике групе људи.
Ко је склон депресији?
Научници су користили две генетске базе података са више од 800.000 одраслих да би спровели Менделову студију рандомизације циркадијског ритма и ризика од депресије. Нису имали само генетске податке, већ и податке о дијагнози депресије и информације о томе када су људи одлазили у кревет и будили се.
Прочитајте још: Дехидрирање је опасно, али превише ВОДЕ још ОПАСНИЈЕ!
Истраживачи су могли да прате и "средину сна", што је корисна научна мера нечијих тенденција спавања. На пример, јутарња особа која има навику да иде у кревет у 22 сата и да се буди се у 6, има средину спавања од два сата ујутру.
Открили су да је за сваку нижу "средину спавања" постојао чак 23 одсто нижи ризик од оболевања од велике депресије.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ