У стресној свакодневници, понекад нам се чини скоро и немогуће да избегнемо страх и напетост, а расположење се мења неколико пута дневно.
Прва два стања на која многи помисле када је реч о менталном здрављу јесу анскиозност и депресија – али ова два стања се јако разликују.
Украјинска психолошкиња Јулија Медведева открила је како можемо најлакше разликовати ова два стања:
„Анксиозност нам је дата за преживљавање. Мале дозе страха активирају нашу способност да доносимо одлуке и делујемо проактивно. И што је још важније: нормална анксиозност је увек адекватна окидачу.“
Потпуно је другачије са анксиозним стањем које је константно и које нарушава квалитет свакодневног живота. Психолошкиња истиче да константна анксиозност, уколико не можете да се одвојите од страха, може прерасти у депресију.
Ево који сигнали указују на ризик од депресије:
- Ујутру и увече осећате депресивно стање, тешко је обављати уобичајене ствари, као што је прање зуба или намештање кревета.
- Уморни сте – унутрашња напетост је веома јака.
- Опсесивне негативне мисли којих не можете да се ослободите
- Чак и обичне речи или поступци вас нервирају. Као резултат тога, односи са људима могу се урушити.
- Појавиле су се опсесивне радње: померање ствари, прање руку итд.
- Несаница
- Појава опсесије: опсесивне мелодије или фразе у глави, постоји и константан страх од приближавања невољи.
Уколико се суочавате са неким од наведених симптома или осећате да је ваше ментално здравље нарушено, неопходно је да се обратите стручњаку. Што пре почнете да негујете своје ментално здравље, брже и лакше ћете успоставити равнотежу.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ