Малине су већ стигле на пијаце, па би требало искористити сезону овог драгоценог воћа које вишеструко позитивно делује на здравље.
Много је познатих лековитих дејстава малине. Истовремено ове бобице могу да помогну и у дијеталним режимима исхране, али и да успоре старење. Обилује витамином Ц, витаминима Б групе, манганом, гвожђем, магнезијумом, калијумом...
Драгоценост малине је и у томе што има бројна антиоксидативна једињења, укључујући висок ниво кверцетина и елагичне киселине. Ова биљна једињења помажу ћелијама да се боре против оштећења и опорављају их од оксидативног стреса који је повезан са већим ризиком од рака, дијабетеса, срчаних и других болести. У поређењу са осталим бобичастим воћем, малине имају сличан садржај антиоксиданата као јагоде, отприлике упола мање од купина, и четвртину мање од боровница.
Резултати неких студија рађених на животињама сугеришу да малина и њени екстракти делују противупално и антиоксидативно, што може смањити ризик од хроничних болести као што су болести срца, дијабетес, гојазност и рак. Једно осмонедељно истраживање на гојазним мишевима са дијабетесом показало је да су они који су храњени лиофилизованом црвеном малином показали мање знакова упале и оксидативног стреса од друге контролне групе.
Друга студија рађена на мишевима открила је да елагинска киселина, један од антиоксидантних састојака малине, може не само да спречи оксидативно оштећење, већ и да поправи стање оштећене ДНК.
Такође, мишеви храњени смрзнутом сушеном црвеном малином уз храну са високим уделом масти, имали су нижи ниво шећера у крви и побољшану резистенцију на инсулин од друге контролне групе. Такође, било је и мање показатеља болести јетре. Малина садржи пуно танина (полифенолних једињења) који регулишу рад ензима неопходних за разградњу скроба.
(И.К. Вечерње новости)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ