Једете здраво, а ипак вам је варење лоше? Можда су у питању лоше комбинације хране. Ево због чега није препоручљиво да мешате или ћете имати проблем с гасовима, надутошћу и стомачним грчевима
Намирнице су другачије и свака делује другачије на систем за варење. Све имају добре и лоше стране. Неке су рецимо, врло здраве, али се зато тешко варе.
Прочитајте још: Они су нам неопходни: Ево у којим намирницама има највише ПРОТЕИНА
Када једете различите намирнице, ензими се “сукобљавају” онда настају проблеми са варењем. Зато је важно да имате ове смернице на уму.
Не једемо да бисмо се само натрпали и умирили глад. Оброк је важан део нашег дана. Не журите, покушајте да једете смирено и опуштено. Када једете нервозни, узнемирени, тело храну теже вари, јер региструје да је организам у стању панике. Зато, такође, није препоручљиво ни да једете и истовремено обављате неке друге задатке, попут вожње или ходања.
Воће
Свеже воће је увек потребно јести само, без комбиновања. Воће се брзо вари, али ако дође у директан додир с другом храном може доћи до појаве ферментације у стомаку, што свакако није добро.
Протеини и скроб
Храну богату протеинима није добро мешати са оном богатом скробом. Скробу је потребно алкално окружење, а протеинима киселина. Зато када се комбиновани нађу у стомаку може доћи до појаве надутости и гасова. Иако вам можда звучи чудно, јер ова јела често комбинујемо, али требало би избегавати да једете тестенину, пиринач, хлеб и кромпир са пилетином, свињским месом или рибом.
Телу је потребно време да свари протеине, посебно из меса. То може да успори систем за варење. Пуно различитих извора протеина у једном оброку можда и није најбољи избор, посебно ако вам је желудац осетљив – јаја и месо; сир и орашасти плодови, сир и јаја …
Што се тиче скроба не би га требало мешати са изворима шећера. Што, поново, нарушава идеју о нашим омиљеним сласним комбинацијама. Нутриционисти онима са осетљивим желуцем саветују да избегавају комбиновање џемова, желеа и слатких сирупа са хлебом или колачима.
Месо на последњем месту
Прво обично једете храну која се најлакше вари, па је следи она теже варљива. Зато би месо требало да дође на крају. Такође, не козумирајте воду током оброка. Најбоље је да је пијете пола сата или сат времена наког оброка.
Прочитајте још: Биљка злата вредна: Узимајте сваког дана по једну кашичицу рена и решите се болести
Само 20 до 30 минута треба организму да превари воду и сокове, следе их воће, поврће, супе и шејкови , за житарице и храну богату скробом потребна су 2 до 3 сата за варење. Ипак, месо и махунарке најдуже се задржавају у желуцу – и више од три сата.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ