Препорука је да на днавној основи одрасле особе не конзумирају више од 6 кашичица шећера, међутим реалност је знатно другачија.
Већина одраслих у просеку конзумира 22 кашичице шећера дневно, а деца невероватних 34! Као резултат тога све већи број младих је склон гојазности, дијабетесу и проблемима са срцем. Јасно је да је шећер оличење – слатког отрова, због чега је важно на време препознати облик зависности који је развијен и приступити – детоксикацији од шећера.
Ако се определите за елиминацију велике количине шећера у вашем животу, требаће вам разрађена стратегија. Одсуство велике количине шећера у организму, помоћи ће пре свега да се ваше непце "ресетује", као и да се ниво шећера у крви регулише. Осим тога имаћете знатно мању жељу за прерађеном храном.
Прочитајте још: Напитак за добар дан: Како да направите комбинацију која чува здравље и подиже енергију!
Шта превише шећера чини нашем телу?
Након што сте појели омиљени слаткиш – чоколаду, кекс или сладолед, осећате се истог часа невероватно задовољно. Утицај шећера на организам човека је изузетно опасан, чак до те мере да научници тврде да покреће исте неуролошке путеве као и дрога. Шећер је по њиховим речима најучесталија супстанца која изазова зависност, а која се конзумира легално широм света.
Фото: Пиxабаy
Елиминишите га у кухињи
Избацивањем шећера у свим облицима из ваше кухиње (и оставе) нећете моћи да паднете у искушење да посегнете за коцкицом чоколаде кад год вам је досадно. Посебно обратите пажњу на храну која у себи садржи скривени шећер. Замените слаткише свежим воћем, поврћем и орасима.
Додајте протеине својим оброцима
Протеини су тежи за варење и самим тим телу треба више времена да их апсорбује. У том погледу дуже времена ћете се осећати сито и нећете имати потребу за уносом шећера. Јаја, јогурт и млеко за доручак су одлични извори протеина. Такође тој листи можете додати рибу, печурке, сочиво и пасуљ.
Замените слаткише свежим воћем, поврћем и орасима.
Прочитајте још: Како да се ниво ХОЛЕСТЕРОЛА регулише на природан начин?
Здрави угљени хидрати
Угљени хидрати су добри докле год је реч о њиховим сложенијим облицима. Дијететска влакна су сложени угљени хидрати којих има у поврћу, воћу, житарицама и семенкама. Ова влакна повећавају ниво ситости и смањују потребу за шећером.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ