Ова вежба дисања добра је и за имунитет.
У тексту загребачке инструкторке јоге Вјерне Невистић сазнајте зашто је добро практиковати анулома пранајаму и у које време делује на поједине чакре.
Јогијско дисање (пранајама) које смирује ум и избацује нежељене мисли, побољшава концентрацију и доноси више кисеоника у мозак од нормалног дисања назива се анулома вилома, односно наизменично дисање кроз ноздрве без задржавања даха.
Прочитајте још: Две ВЕЖБЕ дисања због којих ћете рећи НЕ цигарама
Ову пранајаму изводимо на следећи начин: седимо прекрштених ногу или клечимо, а кичма је у неутралном положају ослоњена на под. Леви длан у Јнана Мудри (додир кажипрста и палца) је постављен на лево колено, а десни у Висхну Мудру (кажипрст и средњи прст додирују длан, а остали прсти су испружени). Палцем десне руке затворите десну ноздрву, удахните кроз леву ноздрву, затим домалим прстом десне затворите леву ноздрву и издахните на десну, удахните на десну и поново палцем затворите десну ноздрву и издахнемо на леву. То је један круг.
Дишемо што мирније, дуже и дубље, као да пред носом имамо свећу чији пламен не желимо да изгасимо дахом. Препоручљиво је извести најмање 7 кругова ове вежбе.
Ако радимо анулома вилома пранајама између 22 и 4 ујутру делује на срчану чакру , између 4 ујутру и 10 делује на грлену чакру, између 10 и 16 на треће око, чакру између обрва и између 16. и 22 на крунској чакри која се налази на горњим главама.
ОПРЕЗ: Као и све пранајаме, изводи се на празан стомак.
Редовно извођење ове пранајаме стимулише мозак на бољи рад и повезује леву и десну хемисферу мозга, када удахнемо на леву ноздрву будимо десну страну мозга и обрнуто. Побољшава и уравнотежује проток ваздуха кроз ноздрве, и проток енергије (пране) кроз енергетске канале. Такође, чисти синусе и подиже имунитет организма.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ