Проблеми са варењем су све чешћи
Осећај мучнине или тежине у стомаку, надимање, горушица само су неки од симптома отежаног или лошег варења. Данас скоро свака друга особа има проблема са варењем што је последица све бржег темпа живота посебно у односу на претходне деценије.
Најосновније правило јесте редовна и правилна исхрана која подразумева уношење разноврсне хране, хране са мање адитива, избегавање конзумирања оброка "с ногу". Међутим, поред ових правила са којимо смо готово сви упознати, постоје и остала која нам знатно могу олакшати варење хране и спречити надимање и друге непожељне појаве,
1. Жвакање
Деци у школи обично на часу биологије говоре да варење хране почиње у устима, што не смемо да заборавимо и кад одрастемо. Жвакање хране игра двоуструку улогу. Прво што се унета храна натапа пљувачком, омекшава и лакше склизне низ грло. Поред тога, наша пљувачка садржи ензим који започиње процес разградње хране. Друга улога споријег и правилнијег жвакања јесте у количини унете хране - брзо и халапљиво конзумирање хране може повећати шансе за настанак гојазности. Једноставније речено, што спорије жвачете храну, дајете времена свом организму да схвати када му је заиста доста.
Прочитајте још: 5 НАЈЗДРАВИЈИХ ВРСТА РИБЕ: Имају пуно витамина, а мало калорија
2. Цимет
Цимет се обично препоручује код проблема са пробавом - сјајан је савезник у борби са гасовима, надутошћу, грчевима у стомаку. Цимет стимулише пробаву, а многи препоручују мешавину цимета, меда и воде, за губитак килаже, али и за регулисање рада система за варење и цревне флоре.
3. Биљни чајеви
Својства биљака попут нане, хајдучке траве, пелина, кантариона имају изузетан благотворни утицај на рад нашег дигестивног тракта, посебно црева и желудац. Проблеми са апетитом, чиревима на желуцу, надимањем и гасовима и слични проблеми могу бити знатно ублажени након испијања чајева од ових биљака.
4. Вода
И када је у питању вода јако је важно када не би требало да је пијемо - а то је у току и непосредно након оброка. Неки стручњаци саветују да воду након оброка не би требало минимум 30 минута да пијемо+. У осталим случајевима редовна хидратација је важна како би помогла храни да лакше прође кроз црева, убрзање метаболизма и активацији влакана из намирница.
Прочитајте још: Напитак који ЧИСТИ КРВ: Три шоље дневно снижавају лош холестерол
5. Зелено поврће
Зелено поврће, а посебно лиснато (попут зелене салате, блитве, купуса, кеља) обилује влакнима који помажу нашем дигестивном тракту да остане здрав и функционалан. Састојци зеленог лиснатог поврћа помажу да се штетне материје из организма ефикасно елиминишу. Витамини А, Ц, К, фолне киселине, калцијум, магнезијум, аминокиселине - само су неки од важних и корисних елемената зеленог поврћа.
Осим овога, изузетно је важно да обезбедите свом телу довољно физичке активности јер она доводи до побољшања целокупног рада организма.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ