Problemi sa varenjem su sve češći
Osećaj mučnine ili težine u stomaku, nadimanje, gorušica samo su neki od simptoma otežanog ili lošeg varenja. Danas skoro svaka druga osoba ima problema sa varenjem što je posledica sve bržeg tempa života posebno u odnosu na prethodne decenije.
Najosnovnije pravilo jeste redovna i pravilna ishrana koja podrazumeva unošenje raznovrsne hrane, hrane sa manje aditiva, izbegavanje konzumiranja obroka "s nogu". Međutim, pored ovih pravila sa kojimo smo gotovo svi upoznati, postoje i ostala koja nam znatno mogu olakšati varenje hrane i sprečiti nadimanje i druge nepoželjne pojave,
1. Žvakanje
Deci u školi obično na času biologije govore da varenje hrane počinje u ustima, što ne smemo da zaboravimo i kad odrastemo. Žvakanje hrane igra dvoustruku ulogu. Prvo što se uneta hrana natapa pljuvačkom, omekšava i lakše sklizne niz grlo. Pored toga, naša pljuvačka sadrži enzim koji započinje proces razgradnje hrane. Druga uloga sporijeg i pravilnijeg žvakanja jeste u količini unete hrane - brzo i halapljivo konzumiranje hrane može povećati šanse za nastanak gojaznosti. Jednostavnije rečeno, što sporije žvačete hranu, dajete vremena svom organizmu da shvati kada mu je zaista dosta.
Pročitajte još: 5 NAJZDRAVIJIH VRSTA RIBE: Imaju puno vitamina, a malo kalorija
2. Cimet
Cimet se obično preporučuje kod problema sa probavom - sjajan je saveznik u borbi sa gasovima, nadutošću, grčevima u stomaku. Cimet stimuliše probavu, a mnogi preporučuju mešavinu cimeta, meda i vode, za gubitak kilaže, ali i za regulisanje rada sistema za varenje i crevne flore.
3. Biljni čajevi
Svojstva biljaka poput nane, hajdučke trave, pelina, kantariona imaju izuzetan blagotvorni uticaj na rad našeg digestivnog trakta, posebno creva i želudac. Problemi sa apetitom, čirevima na želucu, nadimanjem i gasovima i slični problemi mogu biti znatno ublaženi nakon ispijanja čajeva od ovih biljaka.
4. Voda
I kada je u pitanju voda jako je važno kada ne bi trebalo da je pijemo - a to je u toku i neposredno nakon obroka. Neki stručnjaci savetuju da vodu nakon obroka ne bi trebalo minimum 30 minuta da pijemo+. U ostalim slučajevima redovna hidratacija je važna kako bi pomogla hrani da lakše prođe kroz creva, ubrzanje metabolizma i aktivaciji vlakana iz namirnica.
Pročitajte još: Napitak koji ČISTI KRV: Tri šolje dnevno snižavaju loš holesterol
5. Zeleno povrće
Zeleno povrće, a posebno lisnato (poput zelene salate, blitve, kupusa, kelja) obiluje vlaknima koji pomažu našem digestivnom traktu da ostane zdrav i funkcionalan. Sastojci zelenog lisnatog povrća pomažu da se štetne materije iz organizma efikasno eliminišu. Vitamini A, C, K, folne kiseline, kalcijum, magnezijum, aminokiseline - samo su neki od važnih i korisnih elemenata zelenog povrća.
Osim ovoga, izuzetno je važno da obezbedite svom telu dovoljno fizičke aktivnosti jer ona dovodi do poboljšanja celokupnog rada organizma.
Bonus video:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU