Који је план исхране ако смо заражени ковидом, а шта би требало јести након прележане болести?
Које су намирнице најбоље за време и после вируса - шта јести од воћа, поврћа, које месо, да ли јести тестенину, слаткиши...
"Правилна исхрана треба да буде уравнотежена, избалансирана са доста витамина и минерала. Акценат је на интегралним житима, уносу свежег воћа, посебно богатог витамином Ц и свежег поврћа. Извор протеина треба да нам буде из намирница као што су месо, риба и јаја. Важан је адекватан начин припреме намирница, како не бисмо умањили њихову дијететску биолошку вредност", истакла је нутриционисткиња Љиљана Путниковић са КЦС.
"Пацијентима који имају ковид обично препоручим да свакодневно буду заступљене здраве масти попут орашастих плодова, маслиновог уља, а не треба избегавати ни умерене количине путера, јер су то извори липосолобилних витамина који се боље користе у масној средини. Важна је и свежа цвекла, зелено поврће. Дневно је довољно око 600 грама свежег поврћа на дан", наводи Ана Тодоровић, нутрициониста.
Како је додала др Љиљана Путниковић, у Ковид болници у Батајници, исхрана се прилагођава здравственом стању пацијената и она је индивидуална.
Како пацијентима који немају чуло укуса због ковида, олакшати узимање хране?
"Опоравак је бржи и враћа пацијенте у нормалан начин живота. Они се тада ослањају на суплементе. Доручак је много важан јер су плућа угрожена, па је ваћна исхрана базирана на козјим производима ко може и воли", напомиње Ана Тодоровић.
"Храну треба минимално термички обрађивати, узимати доста воћа, поврћа. Код пацијената са дијабетесом треба бити обазрив", рекла је др Љиљана Путниковић за РТС.
Шта избећи у исхрани када су у питању ковид инфекције?
"На првом месту то су пекарски производи, слаткиши, шећер уопште, брзу храну, па је потребно фокусирати се на домаћу исхрану", рекла је Ана Тодоровић.
Докторка Љиљана истиче да од зачина треба узети оне који су нам свакодневно доступни код куће. Треба узимати лимун, першунов лист, босиљак, алеву паприку.
„Дан може да се започне домаћим соком од ароније, у умереним количинама, који је одличан за имунитет, цеђеним лимуном уколико то нашем желуцу не смета. Избалансираним доручком који садржи интегрални хлеб, козије кисело млеко, кувано јаје и додатак свежег поврћа. Важан је и редован сан, благо излагање сунцу“, закључила је за РТС нутрициониста Ана Тодоровић, ДЗ Савски венац.