Поподневна "дремка" може да има и контраефекат
Свима је познат осећај кад после напорног радног дана желе само да легну у кревет и одспавају. Али, стручњаци упозоравају да дуго спавање током дана може бити штетно по ваше здравље.
Наш организам функционише по својим правилима која морамо да знамо. Кира Притчард, стручњак са спавање и власница портала "Еацхнигхт", истакла је шта би требало да знамо пре него што утонемо у сан током дана:
- Никада не спавајте дуже од пола сата, осим ако немате слободно да одспавате укупно 90 минута. Људи спавају у циклусима, а постављање аларма тако да се пробудите на пола тог циклуса, учинићете да будете још поспанији него што сте били пре дремке.
Занимљиво је да наше тело спава у циклусима од 90 минута. Током ноћи, пролазимо кроз неколико циклуса, а стручњаци тврде да се будимо на кратко на прелазу између сваког.
Прочитајте још: АЛЕРГИЈА НА МЕТАЛ: Како да је препознамо и решимо проблем?
Кира је дала стручни суд:
- Док дремке које трају 30-60 минута могу да изгедају примамљиво јер су кратке и може се управљати њима, оне вас заправо доводе до треће и четврте фазе сна, које су много дубље. Када се пробудите, можда ћете искусити инерцију сна (прелазну фазу између сна и будности) која доводи до осећаја поспаности и умора. Ово није добро у условима када морате да останете фокусирани до краја дана.
Она је даље додала:
- Дремка од 90 минута омогућа вам да завршите један пун циклус спавања, а буђење из оваквих дремки је генерално лако и након њих сте освежени и буднији. Ако немате времена да одспавате пуних 90 минута, радије изаберите кратку, али снажну дремку од 10 до 20 минута. Она је одлична за повећање ваше енергије и смањују било какав осећај поспаности.
Међутим, она је додала када би требало да избегавамо сан од 90 минута преко дана:
Не би требало да дремате у периоду од седам сати пре планираног одласка на спавање како бисте били сигурни да то неће пореметити ваш ноћни сан. За већину особа то значи да после 15 или 16х часова не треба да прибегавају дремкама. Најбоље доба дана за дремку је обично шест до осам сати након буђења.
Кира Притчард истакла је да је јако важна просторија у којој спавамо и услови који владају око нас:
- Идеално би било промаћи мрачну и хладну собу у којој вас нико неће ометати. Међутим, ако нисте код куће, а морате да одспавате, рецимо у канцеларији или аутомобилу, употребите маску за очи и чепове за уши како бисте блокирали светлост и спољашњу буку. Не заборавите да подесите аларм на тачно онолико времена колико желите да одспавате, на пример 20 минута. Али имајте на уму да ће вам можда бити потребно 5 до 10 минута да бисте могли да заспите.Ако не можете да утонете у брз сан јер сте фокусирани на ствари које треба да урадите након што одремате, покушајте да се ослободите стреса и опустите се вежбама дисања и опуштањем мишића.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ