Просечан купац најчешће не уме да разазна шта значе ознаке на дну пластичне амбалаже, које упућују на један од седам типова пластике, па је, не знајући, свакодневно користи и онако како не би требало.
Све и да хоћемо, не можемо је избећи. Готово да не можемо да се сетимо ниједног предмета који је не садржи. Широко распрострањена, пластика већ дуже време показује своју тамну страну проузрокујући загађења која директно утичу на наше здравље.
Прочитајте још: Мислите да сте га изгубили? Доктори кажу да ЧУЛО мириса тестирате са ових 5 намирница
Међутим, пластика ово наше незнање не прашта, већ испушта штетне материје где год јој се укаже прилика за то. А прилика је много. Од чаше за кафу или чај, преко флаше за воду, кесе, па и ђачке торбе - сви могу да садрже опасне, штетне супстанце.
- Проблем са пластичним отпадом не лежи само у ономе што свакодневно видимо, већ и у чињеници да њена производња деценијама драстично расте, а велики део се и даље не рециклира. Постоји дугорочни и константни ефекат пластике као једног од највећих загађивача земљишта, слане и слатке водe, биљака, животиња, а самим тим путем ланца исхране и на човека и његово здравље - др Миодрага Стојковића, чувени професор хумане генетике и ембриолог.
Прочитајте још: Патите од болова у зглобовима: Ево шта би могло да вам помогне
Пластика је на све стране Фото: Депозит
Као производ који се налази у широкој и свакодневној употреби, пластика се нуди кроз велики број облика и хемијских једињења, а један од најтоксичнијих је поливинил хлорид, познат као винил или ПВЦ. Опасност ПВЦ-а лежи у састојцима као што су фталати, бисфенол А, жива, диоксини, кадмијум, који су канцерогени, провоцирају астму, алергије, промене у хормонима...
Прочитајте још: Препознајте прве ЗНАКОВЕ ГРИПА! Ево шта ОБАВЕЗНО треба да урадите
- Нажалост, ПВЦ пластике има свуда, а највише у играчкама, амбалажи за паковање хранљивих производа, козметике. Чак се користи и у медицини, рецимо за чување крви. Наравно, и остали типови пластике као што су ПЕТ, поликарбонат, полистирен, представљају посебну опасност јер су заступљени у амбалажи за паковање хране или воде за пиће и као такви се уносе и у људски организам истиче доктор.
Прочитајте још: Не постоји лек за МУЦАЊЕ и нико му не зна прави узрок
Штетно дејство пластике је комплексно. Најпре кроз процес разградње она прелази у тзв. микро и нанопластику, микроскопски видљиве честице које, ако су оштрих облика, могу физички да оштете ћелије.
- Такође, њихово дејство може да буде генотоксично, односно могу негативно да утичу на нашу ДНК, и на крају, да служе као вектори - носиоци токсичних органских и неорганских једињења, али и заразних бактерија и вируса - истиче др Стојковић.
Прочитајте још: Одличне вести: У Србију стиже ЛЕК који ће дијабетичарима заменити ЧЕТИРИ таблете
Одавно је познато да присуство пластике у ваздуху утиче на дисајне органе. Пластика у ваздуху потиче од аутомобилских гума, из машина за сушење веша, она се налази у кишници или приликом индустријске производње у текстилној индустрији.
- Радници који су непрекидно изложени тим честицама много чешће оболевају од рака плућа или астме. Постоји додатни број обољења која се приписују све већем загађењу, укључујући и пластиком, а то су неуродегенеративна обољења, хормонска, па и стерилитет - закључује др Стојковић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ