Држање хране у празним кутијама сладоледа веома је честа појава у домаћинствима на овим просторима
Уз то, пластичну амбалажу за једнократну употребу по правилу не би требало чувати, а на неке ознаке ваља обратити посебну пажњу.
Пластична амбалажа за паковање намирница и пића која конзумирамо у одређеним у условима може бити штетна по наше здравље. Ипак, будући да се редовно тестира, ризик је минималан.
Опрез је, међутим, потребан због могуће грешке у технолошком поступку производње, због погрешног одабира врсте пластике за паковање поједине врсте хране, неадекватног руковања пластичном амбалажом, као и неиспуњавања функције амбалаже на прави начин. У тим случајевима одређени спојеви из амбалаже могу прећи на храну и, ако смо им изложени дугорочно, могу бити штетни.
Тај прелаз из пластичне амбалаже у храну зависи од низа фактора, као што су температура и време непосредног додира амбалаже са храном, али и од врсте хране. На пример, ако киселу или масну храну пакујете у кутије од сладоледа, штетни спојеви из амбалаже могу прећи у храну, што може променити квалитет хране, њен укус и мирис.
Пластичне посуде иначе нису најбоље решење за држање хране јер сваки пут кад нешто ставите у њу, мало пластике пређе и на храну, то јест воду. А то онда лако заврши у организму. Ипак, научници се и даље расправљају да ли је ово опасно за људе или не, па тако неки упозоравају да пластичне посуде са ознакама 3, 7, ПВЦ и ПЦ треба избегавати. Они закључују да је храну најбоље чувати у вакумираним посудама у фрижидеру, не дуже од четири дана.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ