Ако желите да промените исхрану прочитајте неколико корисних савета.
Током последњих неколико година, јело засновано на биљкама добија све већу популарност.
Прочитајте још: Од пређела до слаткиша: Шта чини српску трпезу за НОВОГОДИШЊЕ ВЕЧЕ?
Заправо, истраживање компаније "Ниелсен" из 2017. полазало је да је 39% Американаца покушава да једе све више храну биљног порекла. И то са добрим разлогом: Вегетаријанска исхрана - укорењена у биљној храни - нуди обиље здравствених благодати, од смањења ризика хроничних болести до промовисања уравнотеженог рада црева.
План вегетаријанске исхране:
Пре него што научите како да постанете вегетаријанац, требали бисте да знате шта подразумева ова исхрана. Генерално, неко се придржава овакве исхране углавном ће јести биљну храну и избегаваће животињске протеине, укључујући место и морске плодове, али ће јести јаја и млечне производе.
Прочитајте још: Кисели купус је здрав, али ако се једе у већим количинама може да изазове ове проблеме!
Почните полако и мирно
Једном када одлучите које животињске производе желите да задржите у оброку, време је да започнете са вегетаријанским дијеталним планом. Први корак: Добро и пажљиво погледајте храну на тањиру. Ако обично једете три врсте поврћа недељно, појачајте тај унос од пет до шест у наредне две недеље. Од тада наставите полако да једете више биљне хране (поврће, воће, интегралне житарице, пасуљ и махунарке, орашасте плодове и семе) све док вам целокупна исхрана не буде биља.
Замените месо за пасуљ. Када тек почињете, важно је да размишљате о биљној храни коју можете да корисите уместо меса. Ако волите супу од пилећих резанаца, направите супу од разанаца од леблебија, а ако једете млевени говеђи такос, направите такос од леће.Генерално, црни пасуљ и сочиво су добре замене за млевену говедину, леблебије раде као пилетина, а тофу - направљен од соје - може да замени месо у сендвичима.
Прочитајте још: Мали трикови за здрав оброк: Како да пржена храна постане здравија?
Пасуљ је препун протеина и влакана, кључних хранљивих састојака који помажу да се осећате сито. Осим тога, што више пасуља поједете, то ћете добити више раствориљивих и нерастворљивих влакана и више природних антиоксиданата које ћете потрошити, а све то, не само што ће вам природно побољшати здравље, већ ће такође помоћи и у смањењу хроничних болести.
Не плашите се угљених хидрата: Поврће и пасуљ могу се похвалити са доста угљених хидрата. Нпр. један средњи кромпир има 25 гр угљених хидрата, док пола шоље црног пасуља садржи 20 грама.
Прочитајте још: Како брзо одмрзнути месо, поврће и воће?
Водите рачуна о производима од вештачког меса. Треба бити пажљив и потражити производе који садрже висококвалитетне састојке, који су минимално обрађени и који садрже минималну количину додате соли.
Дуго је постојала заблуда да вегетаријанци и вегани не могу да једу довољно протеина. То је заблуда. Биљке имају протеина и то више од животињских јер садрже влакна. Порција црног пасуља богатог влакнима садржи 7,6 грама протеина, док једно пилеће крилце не садржи влакна и отприлике исту количину протеина.
Прочитајте још: Уз помоћ ова ТРИ НАЧИНА проверите јесу ли јаја свежа
Будите спремни на копромисе. Усвајање вегетаријанске исхране након деценија једења пице, меса итд. може да буде не тешко само за вас, него и за вашу породицу. Стога може да дође до одређених несугласица око спремања хране и усклађивања исхране са осталим члановима породице. Препоручљиво је да се усредсредите на оброке у којима цело домаћинство ужива, али да их на неки начин прилагодите вегетеријанској исхрани, нпр. класични веге-бургери.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ