Сачувајте тврди сир од сушења и кварења.
Осим што имају карактеристичан, јак мирис, тврди и полутврди сиреви су сувљи, са мањом количином воде у себи од меких.
Прочитајте још: Кухињски савети који решавају мука: Узмите свећу у руке и очистите лук без суза, а за љуштење куваног јајета узмите КАШИКУ!
Из тог разлога потребно је правилно га чувати на хладном месту, најбоље у фрижидеру, да се не би додатно осушио, убуђао или укварио на други начин. Док га не отворите, држите га у његовој амбалажи, али чим га начнете пребаците га у кутијицу са вакуумским затварачем и рупицама за циркулацију ваздуха, тек мало већу од њега. Уколико ћете га дуже држати тако, поменуту кутијицу ставите у још једну исту такву, али "за број већу".
Не замотавајте сир у фолију или кесу!
Никако га немојте замотавати у било коју врсту фолије или најлон кесу, јер ће се тако брзо укварити, а да то и не приметите. Пре се одлучите за папирни убрус или кухињску крпу, коју можете, с времена на време, наквасити са неколико капљица воде (што је посебно погодно код пармезана).
Сиреви не смеју да се додирују!
Ако имате више сирева, водите рачуна о томе да се не додирују, јер се тако веома лако развија буђ и прелази са једног на други. Није свеједно ни у ком делу фрижидера ћете га држати, бирајте доње полице, а избегавајте врата, јер су најизложенија промени температуре, што никако не погодује сиру.
Прочитајте још: Обратите пажњу и спречите тровање: Ова намирница се квари сат времена након кувања
А ако сте купили толико велику количину да га не можете појести, слободно га замрзните, исечен на мање комаде. Сир одмрзавајте постепено, у фрижидеру, а не на собној температури.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ