Српска православна црква и верници сутра обележавају Материце – празник мајки. Материце се посвећују свим мајкама и женама, а традиционално се славе две недеље пре Божића.
Недељу дана раније верници су обележавали Детињце тако што су везивали децу, а сада је ред на децу да на Материце везују мајке. Према обичајима деца треба да рано ујутру шалом или марамом да завежу мајку. „Везивање“ симболише нераскидиве породичне везе и безграничну љубав.
Зато се је важна симболика овог празника односи се на љубав према породици. Такође се на овај дан спрема свечани, посни ручак, који породицу окупља за столом. Некада су жене које имају удате ћерке без деце, одлазиле код њих у посету, носећи колаче и дарове за откупљење.
Обичаји
Материце су празник на који не треба спремати кућу, усисавати, распремати кућу. Новија традиција налаже да мушкарци и очеви заједно са децом спреме недељни ручак мамама и бакама.
За време поста у сусрет Божићу, треба окадити кућу, са породицом се заједно помолити, а на Материце маме упућују и посебну личну молитву захваљујући се Богу за здравље и просперитет своје деце и целе породице.
Веровања
Постоји и веровање да мужеви треба да вежу своју тек удату жену и тако призову добијање потомства у наредној години. Такође, у неким крајевима Србије, посебно у данашњој Херцеговини, постојао је обичај да се тек венчани пар заветује једно другом на Материце/Оце, потврђујући црквени венчани завет.
За Материце је обичај и да све жене обавезно оду на литургију у цркву где их свештеник причести и да им опросте од свих грехова које су евентуално починиле последњих годину дана. Према једном народном веровању, на Материце нипошто не треба обући већ ношену одећу већ искључиво нову, како бисмо „чисти“ ушли у Нову годину.
БОНУС ВИДЕО