Да не би проклијао, можете у посуду у којој стоји да додате једну јабуку. Овај стари трик многи користе и заиста делује.
Можда се чини као намирница која може свашта да преживи, али кромпир заправо треба добро чувати, поготово у хладнијим данима. Ако га предуго оставите да стоји на њему почињу да расту клице. За то је одговорна топлина вашег дома и било какво светло којем је кромпир изложен. Баш из тог разлога требало би га држати на хладном и тамном месту, а како не би проклијао, можете у посуду у којој стоји додати једну јабуку. Тим старим триком многи се користе и заиста делује.
Шта се дешава када кромпир промени боју? Када постане зелен?
Такав може бити опасан за здравље, а промена изгледа догађа се када је изложен светлу јер оно покреће одређене реакције. Производња клорофила покреће зелену боју и иако то није штетно, светлост и топлина такође покрећу производњу соланина, отровног алкалоидног споја који може изазвати симптоме тровања код људи ако се унесе у великим количинама.
Прочитајте још: СПАНАЋ према рецепту Морнара ПОПАЈА: Деца ће тражити још! (ФОТО)
Симптоми укључују мучнину, дијареју, повраћање, грчеве у желуцу, главобољу и вртоглавицу. Све се то може уклонити гуљењем коре, што свакако и смањује и могуће тровање, али и даље укус може да буде лош, односно горак.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ