Кето дијету људи махом користе да би смршали, јер важи за једну од ефикаснијих метода којом се веома брзо губе сувишни килограми.
Тачно сто година стара, кето дијета настала је када је ендокринолог, др Хенри Гејлин, на годишњем заседању Америчке здравствене асоцијације истакао запажања о позитивном утицају терапеутског поста на епилептичне нападе.
Прочитајте још: Помаже код надутости, добар је за јетру, а може помоћи и при мршављењу...Зашто је још добро пити чај од маслачка?
Базира се на минималном уносу угљених хидрата, због чега се организам с временом преоријентише на коришћење масти да би функционисао. Ако у тело уносимо минималне количине шећера, односно глукозе која се налази у угљеним хидратима, масти у јетри прелазе у енеретске молекуле кетоне, па отуда име дијети.
Тело само троши масти, а ви не гладујете!
Овакав режим исхране помаже у лечењу дијабетеса, побољшава менталне способности, ублажава тегобе дигестивног тракта, акне, смањује последице Алцхајмерове болести, мигрене, ЛДЛ холестерол па и висок притисак, повећавајући прилив енергије и проређујући епилептичне нападе. Такође, решава проблеме са надутошћу и гасовима, а обуздава апетит.
Ово није дијета за труднице, а јесте за дијабетичаре и струденте.
С друге стране, труднице би требало да избегавају ову дијету, а они који имају проблеме са хипертензијом да контролишу притисак током овог режима исхране. Могу се јавити и грчеви у мишићима, опстипација, “кето грип” (блага главобоља, вртоглавица, недостатак концентрације и мотивације и замор, који нестају након недељу дана), непријатан задах и блага дехидрација.
Прочитајте још: МАГИЧНА ароматизована водица са четири састојка: Освежите се. СКИНИТЕ ЦЕЛУЛИТ и килограме заувек (РЕЦЕПТ/ВИДЕО)
Основни постулати кето дијете могу вам постати и начин исхране до краја живота, али само уколико се не бавите тежим физичким пословима или спортовима.
Фото: Депозит
Како да је спроводите? Најпре избаците из исхране све шећере и прерађене производе богате угљеним хидратима, а уместо њих једите сирову или што мање термички обрађену храну, из које би требало дневно да уносите 20 г сварљивих угљених хидрата и што више влакана.
Прочитајте још: Да ли сте пробали КЕФИР? Ево зашто га називају НАЈБОЉИМ ПРОБИОТИКОМ
Протеина би требало да уносите 1,5 г по килограму телесне масе, никако мање, да не би дошло до губитка мишићне масе. Масти додајте по потреби, у односу на то колико сте смањили унос угљених хидрата.
Заборавите шећер, једите што више свеже хране, јаја, када огладните узмите шака ораха.
Тако, на изгубљених 180 г угљених хидрата додајте 90 г масти. Немојте да ужинате осим ако стварно не осетите глад, а и тада поједите шаку орашастих плодова. Спавајте најмање седам сати, јер све мање од тога доводи до подизање нивоа шећера у крви и успорава процес мршављења. Из исхране избаците: све врсте житарица, слаткише, грицкалице, алкохол, кечап, мајонез, млеко, јогурт, сокове, месне прерађевине, махунарке, коренасто поврће, брашно.
Прочитајте још: ДЕТОКСИКАЦИЈА: Решите се кафе и освежите организам
Уместо тога једите: јаја, орашасте плодове, авокадо, бобичасто воће, различите семенке, зелено лиснато поврће, пачетину, пилетину, ћуретину, овчетину, јагњетину, јунетину, сланину, све врсте рибе, непрерађене сиреве, хладно цеђено маслиново уље, ланено, кокосово и уље од коштица грожђа, суве биљне зачине.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ