Keto dijetu ljudi mahom koriste da bi smršali, jer važi za jednu od efikasnijih metoda kojom se veoma brzo gube suvišni kilogrami.
Tačno sto godina stara, keto dijeta nastala je kada je endokrinolog, dr Henri Gejlin, na godišnjem zasedanju Američke zdravstvene asocijacije istakao zapažanja o pozitivnom uticaju terapeutskog posta na epileptične napade.
Pročitajte još: Pomaže kod nadutosti, dobar je za jetru, a može pomoći i pri mršavljenju...Zašto je još dobro piti čaj od maslačka?
Bazira se na minimalnom unosu ugljenih hidrata, zbog čega se organizam s vremenom preorijentiše na korišćenje masti da bi funkcionisao. Ako u telo unosimo minimalne količine šećera, odnosno glukoze koja se nalazi u ugljenim hidratima, masti u jetri prelaze u eneretske molekule ketone, pa otuda ime dijeti.
Telo samo troši masti, a vi ne gladujete!
Ovakav režim ishrane pomaže u lečenju dijabetesa, poboljšava mentalne sposobnosti, ublažava tegobe digestivnog trakta, akne, smanjuje posledice Alchajmerove bolesti, migrene, LDL holesterol pa i visok pritisak, povećavajući priliv energije i proređujući epileptične napade. Takođe, rešava probleme sa nadutošću i gasovima, a obuzdava apetit.
Ovo nije dijeta za trudnice, a jeste za dijabetičare i strudente.
S druge strane, trudnice bi trebalo da izbegavaju ovu dijetu, a oni koji imaju probleme sa hipertenzijom da kontrolišu pritisak tokom ovog režima ishrane. Mogu se javiti i grčevi u mišićima, opstipacija, “keto grip” (blaga glavobolja, vrtoglavica, nedostatak koncentracije i motivacije i zamor, koji nestaju nakon nedelju dana), neprijatan zadah i blaga dehidracija.
Pročitajte još: MAGIČNA aromatizovana vodica sa četiri sastojka: Osvežite se. SKINITE CELULIT i kilograme zauvek (RECEPT/VIDEO)
Osnovni postulati keto dijete mogu vam postati i način ishrane do kraja života, ali samo ukoliko se ne bavite težim fizičkim poslovima ili sportovima.
Foto: Depozit
Kako da je sprovodite? Najpre izbacite iz ishrane sve šećere i prerađene proizvode bogate ugljenim hidratima, a umesto njih jedite sirovu ili što manje termički obrađenu hranu, iz koje bi trebalo dnevno da unosite 20 g svarljivih ugljenih hidrata i što više vlakana.
Pročitajte još: Da li ste probali KEFIR? Evo zašto ga nazivaju NAJBOLJIM PROBIOTIKOM
Proteina bi trebalo da unosite 1,5 g po kilogramu telesne mase, nikako manje, da ne bi došlo do gubitka mišićne mase. Masti dodajte po potrebi, u odnosu na to koliko ste smanjili unos ugljenih hidrata.
Zaboravite šećer, jedite što više sveže hrane, jaja, kada ogladnite uzmite šaka oraha.
Tako, na izgubljenih 180 g ugljenih hidrata dodajte 90 g masti. Nemojte da užinate osim ako stvarno ne osetite glad, a i tada pojedite šaku orašastih plodova. Spavajte najmanje sedam sati, jer sve manje od toga dovodi do podizanje nivoa šećera u krvi i usporava proces mršavljenja. Iz ishrane izbacite: sve vrste žitarica, slatkiše, grickalice, alkohol, kečap, majonez, mleko, jogurt, sokove, mesne prerađevine, mahunarke, korenasto povrće, brašno.
Pročitajte još: DETOKSIKACIJA: Rešite se kafe i osvežite organizam
Umesto toga jedite: jaja, orašaste plodove, avokado, bobičasto voće, različite semenke, zeleno lisnato povrće, pačetinu, piletinu, ćuretinu, ovčetinu, jagnjetinu, junetinu, slaninu, sve vrste ribe, neprerađene sireve, hladno ceđeno maslinovo ulje, laneno, kokosovo i ulje od koštica grožđa, suve biljne začine.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU