Хормони су директно одговорни за изглед коже, квалитет сна, психичку стабилност, рад срца, терморегулацију и још много других ствари.
Њихов дисбаланс се лако открива анализом крви, али је зато велика дилема када би нарушене вредности требало лечити. Лекари су наручито у недоумици када је реч о благим одступањима од референтних вредности. Јер, потребно је пронаћи прави узрок проблема и сходно томе прописати терапију, што често није једноставан посао.
Прочитаје још: Докторка Александра препоручује: Бежите из града и ЧУВАЈТЕ плућа на ова ТРИ начина
Професор др Милош Жарковић, ендокринолог Клиничког центра Србије, каже да је ту дилему најбоље објаснити на примеру полних хормона чији ниво са старењем нагло опада:
Уколико жена жели - добиће хормоне, а мушкарац?
- Када је реч о женама ту углавном имамо консензус, да уколико жена има тегобе и жели, можемо да дамо супституцију хормона, док је у случају мушкараца још доста питања без одговора. Јер, надокнада тестостерона код њих може да има добре резултате, али и да буде врло ризична за срце, крвне судове, простату...
Колико је још велика енигма шта радити са благо поремећеним хормонима у старости, показује и пример у поремећају рада штитасте жлезде.
Људи који живе 100 година имају виши ТСХ!
- Концентрација ТСХ благо расте са старењем - каже професор Жарковић. - Дуговечни, посебно они који живе дуже од 100 година имају нешто виши ТСХ. Зато је битно проценити када лечити повишен ТСХ код старијих особа. Док, на пример, код младих жена које планирају трудноћу, благо повишене вредности овог хормона могу да спречавају зачеће и због тога њима одмах прописујемо лекове.
Прочитајте још: Наспавајте се, истегните и вежбајте: Тако се растерују ВИРУСИ!
Професор Жарковић каже да је парадокс да је најтеже поремећаје најлакше лечити:
- Ко има озбиљан проблем ту нема чекања, знамо које лекове имамо на располагању и шта треба чинити. Код благих поремећаја је проблем, јер у случају Хашимотове болести код великог броја пацијената може да дође до побољшања функције жлезде само уз витамин Д и селен - каже доктор.
Сваки хормон у телу има свој ритам.
Иначе, сваки хормон у телу има свој ритам.
- Дневни ритам имају, између осталих, и хормон стреса кортизол и хормон сна мелантони - каже наш саговорник. - Кортизол је ноћу веома низак, а ујутру је највиши и онда полако опада. Мелатонин скаче кад је ноћ, а пада када је дан. ТСХ расте увече, а опада када се спава. Менструални циклус је типичан пример месечног рада хормона, док има оних који се мењају више шута у току једног сата, као што су хормони хипофизе - објашњава доктор.
Прочитајте још: Посао вам захтева да седите цео дан? У том случају морате ОВОЛИКО да ВЕЖБАТЕ!
Правилна исхрана и психичка и физичка активност су једини спас, пре хормонске терапије.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ