Hormoni su direktno odgovorni za izgled kože, kvalitet sna, psihičku stabilnost, rad srca, termoregulaciju i još mnogo drugih stvari.
NJihov disbalans se lako otkriva analizom krvi, ali je zato velika dilema kada bi narušene vrednosti trebalo lečiti. Lekari su naručito u nedoumici kada je reč o blagim odstupanjima od referentnih vrednosti. Jer, potrebno je pronaći pravi uzrok problema i shodno tome propisati terapiju, što često nije jednostavan posao.
Pročitaje još: Doktorka Aleksandra preporučuje: Bežite iz grada i ČUVAJTE pluća na ova TRI načina
Profesor dr Miloš Žarković, endokrinolog Kliničkog centra Srbije, kaže da je tu dilemu najbolje objasniti na primeru polnih hormona čiji nivo sa starenjem naglo opada:
Ukoliko žena želi - dobiće hormone, a muškarac?
- Kada je reč o ženama tu uglavnom imamo konsenzus, da ukoliko žena ima tegobe i želi, možemo da damo supstituciju hormona, dok je u slučaju muškaraca još dosta pitanja bez odgovora. Jer, nadoknada testosterona kod njih može da ima dobre rezultate, ali i da bude vrlo rizična za srce, krvne sudove, prostatu...
Koliko je još velika enigma šta raditi sa blago poremećenim hormonima u starosti, pokazuje i primer u poremećaju rada štitaste žlezde.
LJudi koji žive 100 godina imaju viši TSH!
- Koncentracija TSH blago raste sa starenjem - kaže profesor Žarković. - Dugovečni, posebno oni koji žive duže od 100 godina imaju nešto viši TSH. Zato je bitno proceniti kada lečiti povišen TSH kod starijih osoba. Dok, na primer, kod mladih žena koje planiraju trudnoću, blago povišene vrednosti ovog hormona mogu da sprečavaju začeće i zbog toga njima odmah propisujemo lekove.
Pročitajte još: Naspavajte se, istegnite i vežbajte: Tako se rasteruju VIRUSI!
Profesor Žarković kaže da je paradoks da je najteže poremećaje najlakše lečiti:
- Ko ima ozbiljan problem tu nema čekanja, znamo koje lekove imamo na raspolaganju i šta treba činiti. Kod blagih poremećaja je problem, jer u slučaju Hašimotove bolesti kod velikog broja pacijenata može da dođe do poboljšanja funkcije žlezde samo uz vitamin D i selen - kaže doktor.
Svaki hormon u telu ima svoj ritam.
Inače, svaki hormon u telu ima svoj ritam.
- Dnevni ritam imaju, između ostalih, i hormon stresa kortizol i hormon sna melantoni - kaže naš sagovornik. - Kortizol je noću veoma nizak, a ujutru je najviši i onda polako opada. Melatonin skače kad je noć, a pada kada je dan. TSH raste uveče, a opada kada se spava. Menstrualni ciklus je tipičan primer mesečnog rada hormona, dok ima onih koji se menjaju više šuta u toku jednog sata, kao što su hormoni hipofize - objašnjava doktor.
Pročitajte još: Posao vam zahteva da sedite ceo dan? U tom slučaju morate OVOLIKO da VEŽBATE!
Pravilna ishrana i psihička i fizička aktivnost su jedini spas, pre hormonske terapije.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU