И полицистични јајници и менопауза утичу на нивое прогестерона у крви, али утичу и на ваше хормоне на различите начине.

Синдром полицистичних јајника и менопауза су повезани са хормонима, али менопауза не лечи полицистичне јајнике. Дакле, када уђете у менопаузу, можда ћете и даље имати неке симптоме овог синдрома, поред симптома менопаузе.
Жене које имају полицистичне јајнике обично имају виши ниво мушких хормона, укључујући тестостерон. Синдром полицистичних јајника такође утиче на ваше тело буде мање осетљиво на инсулин, што доводи до повишених нивоа шећера у крви. Повишен ниво шећера у крви може додатно повећати ниво мушких хормона, погоршавајући симптоме синдрома полицистичних јајника. Жене са овим синдромом такође могу имати низак ниво женског хормона прогестерона који помаже у регулацији менструације и одржавању трудноће.
Проблем у менопаузи не престаје
Годинама пре него што менопауза почне, природно почињете да производите мање естрогена и прогестерона. Пад нивоа женских хормона на крају узрокује престанак овулације, а менопауза почиње када циклус изостане у периоду од годину дана. И полицистични јајници и менопауза утичу на нивое прогестерона у крви, али утичу и на ваше хормоне на различите начине. Зато менопауза не може утицати на то да синдом полицистичних јајника нестане, преноси портал Хеалтхлине.
Од чега зависи када ћете ући у менопаузу?
- Када чујем да људи причају да су раница на глићу материце и полицистични јајници уобичајена ствар кроз жене, то је врло погрешан став. Менопауза значи губитак функције јајника, дакле јајници се у једном тренутку се “истроше”. Од тренутка када жена добије менструацију са 13 или 14 година, до менопаузе, у свакој овулацији оде једна јајна ћелија. Јајник је као купина или малина. Из тих фоликула сваког месеца изађе једна јајна ћелија. То је једини орган који нема у два циклуса, у два мерења исту величину, обим и димензије. Дакле, ти фоликули се током читаво репродуктивног периода мењају. Чак и након менопаузе, многе жене које имају дијагнозу полицистичних јајника и даље могу имати неке симптоме овог синдрома - објашњава др Милошевић.
Многе жене се питају због чега неке раније, а неке касније уђу у менопаузу.
- Управо је важно то када сте први пут добиле циклус. Жене које добиле циклус раније, условно пре и губе тај циклус. И још нешто што је интересантно, жене које су рађале иду касније у менопаузу. У периоду трудноће и лактације јајници мирују. Зато ми женама које имају полицистични синдром препоручујемо пре свега трудноћу, а онда и контрацепцију. Полицистични јајници су у суштини потреба организма да се јајници одморе.
Због чега су полицистични јајници данас чешћа појава?
Чини се да се у односу на раније генерације, полицистичини јајници данас јављају као епидемија.
- Сада можемо причати о епидемији полицистичних јајника. Кажу, па то некада није било тако. Знате због чега? Наше баке су са 27-28 година завршавале период рађења, а то је период када данашње жене у просеку почињу да рађају. Такође, жене које су добиле карцином дојке, око 85 одсто је оних које нису рађале. Током трудноће не само да јајници мирујум, већ и ниво естрогена и прогестероне се диже и прави депо за менопаузу. Наше баке су такође биле доста физички активне, а ми данас доста седимо. Дакле, све има своје упориште у природи - каже наш саговорник.
Полицистично стање јајника је резултат убрзане активности јајника и тада, наводи др Милошевић, јајник треба "смирити".
- Зато ће сваки добронамерни лекар жени препоручити прво трудноћу, а неки могу препоручити и контрацепцију. Али не заборавите да контрацепција може бити највећа бомба за организам. Жене често пре тога и не ураде хормонски статус, не знају какво им је стање у организму. А све је то индивидуално, оно што одговара једној жени, не значи да ће и другој - истиче др Милошевић.
Свако доживљава менопаузу различито, међутим, постоје неки уобичајени симптоми менопаузе који се јављају и код жена са полицистичним јајницима. Због тога може бити тешко разликовати ова два стања, посебно ако жена почиње да уочава знаке полицистичних јајника тек у 40-им годинама.
Неки од ових симптома укључују:
- нередовне менструације, или изостанак циклуса
- повец́ање телесне тежине - промене расположења - потешкоц́е са спавањем - појачана маљавост у подручјима као што су лице и груди
Једна студија показује да жене са ПЦОС-ом могу проц́и кроз менопаузу у просеку две године касније од жена без овог стања, преноси портал Тхе Гyнае Центре.
Синдром полицистичних јајника има 8 од 13 досто жена и он је један од најчешћих узрока стерилитета. Такође, повезана је и са појавом дијабетеса.
(Еспресо/Курир)