Нега цвећа током зиме има и своје специфичности.
Све радите како треба, а цвеће вене. Одговор на питање о најчешћој зимској грешци приликом неге биљака дао је Монти Дон, који је стручњак за биљке. У једном видеу открио је класичне "симптоме" биљке која се дави у води, а можда то и не примећујете!
Претерано заливање
"Када видим биљку у декоративној саксији, најпре је окренем наопако и погледам дно пластичне саксије у којој је 'скривена'. Ако нема рупа за одвод воде, ваша биљка као да је у тегли. Вода којом је заливате не одлази, а корење почиње да трули", рекао је он.
Прочитајте још: Да ли се вашим афричким љубичицама "ОКЛЕМБЕСИЛО" ЛИШЋЕ ? Ево због чега се то дешава
"Посебно је важно о овоме размишљати зими, јер је лети биљкама потребно много више воде. Многи од нас наставе да собно цвеће заливају као да је и даље лето, због чега оно добија превише воде",рекао је он.
"Препознаћете да се биљка дави ако се лишће опустило, почело да виси, и поприма смеђу боју. Никада немојте да држите биљке у саксијама без рупа", упозорио је он.
Како да опоравите биљку?
Монти је посаветовао да биљку коју сте превише залили извадите из земље, ако можете. Одсеците корење које је поцрнело да бисте спречили ширење инфекције. Одсеците лишће или цветове који су одумрли и биљку пребаците у тамнији део стана или куће.
Највећи део биљака може се опоравити од претераног заливања у року од око недељу дана. А најбољи савет за заливање које је Дон дао је - купите спреј бочицу, и немојте сипати воду директно у земљу, већ попрскајте биљку једном дневно. Урадите то рано ујутру и користите воду собне температуре.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУК