Када је реч о следећим врстама, заливање ће имати више штете него користи
Многе биљке током зиме улазе у фазу мировања и захтевају минимално или чак потпуно престанак заливања како би преживеле до пролећа.
Ево неколико биљака којима је потребан смањен или никакав унос воде зими:
Кактуси и сукуленти
Већина кактуса и сукулената долази из сушних подручја где су навикли на период без воде. Током зиме, када су температуре ниже и светлост је слабија, потребно је готово потпуно престати са заливањем. Сувише влаге током зиме може проузроковати труљење корена.
Зимоотпорне биљке
Многе биљке , попут лаванде, рузмарина и тимијана, такође престају са активним растом током зиме. Препоручује се да се заливање ових биљака смањи на минимум, посебно ако се гаје напољу, јер су прилагођене хладнијим температурама и природним падавинама.
Собне биљке које су у периоду мировања
Биљке као што су фикуси, гумено дрво и сансеверија ("мачији реп") током зиме успоравају раст и могу бити врло осетљиве на вишак воде. Препоручује се да се заливање сведе на минимум, тек толико да земља не буде потпуно сува. Заливање може бити потребно једном месечно или чак ређе.
Бегоније и каладијуми
Ове биљке губе своје листове током зиме и улазе у период мировања, када је заливање готово непотребно. Гомољи могу да презиме у сувом, хладном простору и са заливањем треба почети тек када се појаве нови изданци у пролеће.
Кринум и амарилис
Ове луковице такође улазе у фазу мировања током зиме и најбоље је држати их у сувом и хладнијем простору. Због вишка влаге могу да иструну, па је препоручљиво потпуно их престати заливати док не крену са растом у пролеће.
Пеларгоније (мушкатле)
Ако се пеларгоније чувају у затвореном простору током зиме, заливање би требало свести на минимум. Заливајте их тек толико да спречите сушење, али избегавајте прекомерно заливање које може изазвати труљење корена.
Уопште, биљке које током зиме мирују најбоље је заливати ретко и врло пажљиво, а заливање потпуно обуставити за оне врсте које су изразито осетљиве на влагу.
(Стил)
БОНУС ВИДЕО