Ако не желите да сваке године купујете нове саднице мушкатли потребно је да урадите следеће ствари.
Мушкатле унесите у затворену просторију у јесен, док су им листови још зелене боје и док цветају. Време за склањање мушкатли је кад спољне температуре падну испод 10 степени Целзијуса.
Мушкатле током зиме
Пре него што их унесете морате их орезати. Уклоните све листове, и зелене и оне који су већ променили боју, јер они биљци црпе енергију и хранљиве састојке које добија из земље. Идеално место за чување је затворена просторија у којој је температура око 10 степени. То може бити гаража, остава, подрум, само је важно да има бар мало светлости.
Прочитајте још: Како оживети умирућу собну биљку? Прво треба да урадите ОВО и сигурно ћете је опоравити
Пре првог мраза мушкатле орежите, тако да остане само стабљика дужине око 20 центиметара. Тако припремљену биљку ставите на место где има светлости и заливајте је једном до два пута месечно.
У пролеће кад крену први лепи дани мушкатле изнесите напоље, добро залијте, промените им земљу и чекајте да се појаве први листови. Убрзо након тога можете почети да их прихрањујете, јер ћете им тако помоћи да се што пре опораве.
Већ после две недеље мушкатле ће добити ново лепо зелено лишће и биљка ће кренути да се развија. Уколико ни после две недеље не избије лишће значи да се стабљика осушила и да јој нема спаса.
Домаће врсте мушкатле су доста отпорније од хибридних, па се често може десити да се неке врсте попут калиопе не изборе са дугом зимом. Старе врсте су доста отпорније, па уколико не желите да сваке године купујете нове саднице можда је боље определити се за ове сорте.