Нана је вишеструко корисна биљка
Нана или мента је мирисна и корисна биљка, прави украс ваше баште или прозорске даске. Брзо расте, лако се прилагођава различитим условима, привлачи опрашиваче као што су пчеле и лептири и одбија штеточине. Може да се узгаја и на отвореном тлу, али и у саксијама на прозорској дасци, а чак и почетник може да се носи са тим задатком.
Нама је погодна за кување, прављење напитака, а напољу за сузбијање штеточина и привлачење корисних инсеката. Постоји око 600 сорти ове биљке, али обична мента и пеперминт остају најпопуларније. Свестраност и издржљивост нане чине је идеалним избором чак и за оне који тек почињу свој пут баштована. Ако одлучите да посадите менту у башти, запамтите да она брзо расте и може истиснути друге биљке.
Како узгајати нану из семена
Узгајање нане из семена захтева више труда, јер су семенке веома мале. Најбоље је започети процес у затвореном простору 8 недеља пре последњег мраза. Посејте семе на површину добро дренираног земљишта. Одржавајте земљу влажном и ставите посуду на сунчано место. Клице ће се појавити за 2-3 недеље. Када порасту до неколико центиметара и прође опасност од мраза, мента се може пресадити на отворено тло или већу саксију.
Нега менте
Нана је непретенциозна, али поштовање неколико једноставних правила помоћи ће да расте здрава и мирисна биљка:
- Мента воли сунце или делимичну сенку.
- Тло треба да буде стално влажно. Ако се горњи слој осуши, биљку треба залити.
- Нана расте на било ком тлу осим на веома сувом. Идеално је добро дренирано хумусно земљиште.
- Када је реч о ђубриву - у квалитетном земљишту нане довољно је само једном применити органско ђубриво почетком пролећа.
- Нана је толерантна на различите температуре, али влажна клима захтева адекватан проток ваздуха како би се спречиле болести.
Гајење нане у саксији
Узгој у саксији вам омогућава да контролишете раст менте и чини га погодним за употребу код куће. Изаберите посуду са дренажним отвором. Ако корен почне да се "врти" у саксији, пресадите је у већу посуду. Биљке у саксији се брже суше, па чешће проверавајте тло.
Заштита нане зими
На отвореном нана умире зими, тако да се корење мора заштитити малчом или лишћем. У саксији, биљка се може преместити у гаражу или шупу и лагано залити једном месечно.
(Сенса)
БОНУС ВИДЕО