Веома лако се одржавају и не треба им пуно пажње
Ако крајем септембра или почетком октобра прошетате било којом пијацом или цвећаром, наићи ћете на биљке ситног цвећа у белој, љубичастој, ружичастој и црвеној боји које су тада лепше него икада.
Реч је о цвету по имену ерика, које док се друге биљке спремању за зимски починак, долазе до пуног изражаја.
Врло често долази до забуне па се поистовећују ерика и вресак, али између те две биљке постоје разлике. Наиме, вресак има много мање листиће, има ситније цвеће и цвета лети и током јесени, док су ерике у пуном цвату током хладнијих дана, посебно у касној јесени, зими и у рано пролеће.
Због својих својстава оне су најбољи могући украс наших јесењих и зимских балкона.
Воле ниске температуре
Најчешћи разлог због којег многи управо у јесењим месецима посежу за ерикама јесте тај што њима одговарају ниске спољашње температуре.
Наиме, температура која се креће између 5 и 15 степени идеална је за њихов раст и развој.
Воле повремену изложеност сунчевим зрацима и у том случају могу мењати боју, али оне нису од пресудне важности за њихово цветање. Чак и ако је ваш балкон окренут северној страни или у зимским месецима добија само сат-два сунчеве светлости дневно, ерикама то неће сметати.
Дају неодољиву боју балкону
Ерике долазе у белој, ружичастој, љубичастој и црвеној боји. У време када се наш балкон празни и с њега нестаје зеленило, ерике ће му дати неодољиву боју која ће улепшати и најтмурнији зимски дан.
Идеалне су за међусобно комбиновање, с тим да се у истој саксији међу њима мора оставити барем 15 центиметара размака за развој корена, и тако се могу добити бројне комбинације палета боја, зависно од личног укуса или боје балкона.
Врло су једноставне за одржавање
Још једна њихова предност огледа се у томе што оне заиста захтевају минимално пажње, а дају много.
Наиме, једном када посадите ерике у саксије, које обавезно морају имати рупице на дну за што бољу дренажу која је пресудна за успех те биљке, заливаћете је једном до двапут недељно.
Када се након неколико недеља навикну на своје ново окружење, довољно је чак и само једно заливање сваких седам дана.
Осим добро дренираног тла и раније споменутог повременог сунца, не требају им никакви посебни услови. Штавише, додатно ђубриво може само да им штети па стручњаци саветују да се оно свакако мора избегавати.
Након зимских месеци потребно је само уклонити евентуалне осушене цветове и гранчице како би се омогућио раст нових пролећних цветова.
(Крстарица)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ