Није ни слутила да је кришом снимају док се пресвлачила.
Ново истраживање показало је да би нас количина соли коју једемо могла учинити рањивим на болести које изазивају бактерије, односно да може ослабити наш имунитет.
У овом истраживању тим је испитивао “метаболизам имунолошких ћелија које су биле изложене високим концентрацијама соли”.
Овог пута приметили су како со утиче на имунитет реметећи дисајни ланац, што узрокује да ћелије производе мање АТП и мање кисика. АТП (аденозин трифосфат) се објашњава као “универзално гориво које покреће све ћелије”, пружајући енергију за мишићну снагу и метаболичку регулацију.
То значи да, ако висок ниво натријума у телу узрокује недостатак АТП-а, то може утицати на сазревање и функционисање тих белих крвних ћелија. Те су ћелије одговорне за имуни одговор тела.
Но, вишеструка испитивања показала су да со може утицати на имунолошке ћелије на разне начине. Ако се тако важан ћелијски механизам наруши дуже, могао би имати негативан утицај и потенцијално би могао потакнути упалне болести крвних судова и зглобова или аутоимуне болести.
Стручњаци препоручују одраслима да ограниче дневни унос на највише пет или шест грама, а овај израчун укључује и со која се крије у прерађеној храни.