До трњења горњих екстремитета може да дође услед анемије, артритиса, поремећаја метаболизма, васкуларних проблема...
Трњење руку је један од најчешћих симптома у медицини. Да би се открио узрок, неретко су потребна детаљна испитивања више специјалиста.
Доктор Бобан Степић, неуролог, каже да је свакоме од нас бар једном утрнула рука, али није свако трњење за одлазак лекару:
Прочитајте још: Да ли корона изазива ШЛОГ? Одговара докторка Апостоловић
- Ако рука утрне као последица незгодног положаја, најчешће током спавања, то је уобичајено и не представаља здравствени проблем. Међутим, ако се трњење без разлога јавља једнострано или двострано, ако се мења интензитет утрнулости и ограничава покрет, неопходна је детаљана дијагностика - објашњава др Степић.
Ако трне једнострано и двострано...
Највећи број узрока утрнулости руку долази из локомоторног система.
- До трњења руку долази услед оштећења вратног дела кичменог стуба или код притиска на нерве у регији лакта, или код притиска на нерве у зглобу ручја, што се назива и синдром карпалног тунела - каже др Степић. - Осим тога, овај симптом неретко прати и бројне реуматске болести.
Често је разлог анемија или циркулација.
Када је о интернистичким узроцима реч, наш саговорник наводи да утрнулост руку може да буде последица анемије или поремећаја метаболизма:
- Значајни су и проблеми са циркулацијом, када услед сужења или потпуног запушења артерије долази до трњења екстремитета. - Обично је у том случају трњење једнострано, не мења се значајно по интензитету, а може да се јавља или појачава при раду руком или када је рука подигнута изнад главе.
Прочитајте још: Имају невероватну моћ: Зашто треба да уврстимо РОТКВИЦЕ у исхрану
Како наводи др Степић, трњење руку може да настане и као последица проблема са централним нервним системом. У том случају до утрнулости најчешће долази због назнака можданог удара и мултипле склерозе.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ