Do trnjenja gornjih ekstremiteta može da dođe usled anemije, artritisa, poremećaja metabolizma, vaskularnih problema...
Trnjenje ruku je jedan od najčešćih simptoma u medicini. Da bi se otkrio uzrok, neretko su potrebna detaljna ispitivanja više specijalista.
Doktor Boban Stepić, neurolog, kaže da je svakome od nas bar jednom utrnula ruka, ali nije svako trnjenje za odlazak lekaru:
Pročitajte još: Da li korona izaziva ŠLOG? Odgovara doktorka Apostolović
- Ako ruka utrne kao posledica nezgodnog položaja, najčešće tokom spavanja, to je uobičajeno i ne predstavalja zdravstveni problem. Međutim, ako se trnjenje bez razloga javlja jednostrano ili dvostrano, ako se menja intenzitet utrnulosti i ograničava pokret, neophodna je detaljana dijagnostika - objašnjava dr Stepić.
Ako trne jednostrano i dvostrano...
Najveći broj uzroka utrnulosti ruku dolazi iz lokomotornog sistema.
- Do trnjenja ruku dolazi usled oštećenja vratnog dela kičmenog stuba ili kod pritiska na nerve u regiji lakta, ili kod pritiska na nerve u zglobu ručja, što se naziva i sindrom karpalnog tunela - kaže dr Stepić. - Osim toga, ovaj simptom neretko prati i brojne reumatske bolesti.
Često je razlog anemija ili cirkulacija.
Kada je o internističkim uzrocima reč, naš sagovornik navodi da utrnulost ruku može da bude posledica anemije ili poremećaja metabolizma:
- Značajni su i problemi sa cirkulacijom, kada usled suženja ili potpunog zapušenja arterije dolazi do trnjenja ekstremiteta. - Obično je u tom slučaju trnjenje jednostrano, ne menja se značajno po intenzitetu, a može da se javlja ili pojačava pri radu rukom ili kada je ruka podignuta iznad glave.
Pročitajte još: Imaju neverovatnu moć: Zašto treba da uvrstimo ROTKVICE u ishranu
Kako navodi dr Stepić, trnjenje ruku može da nastane i kao posledica problema sa centralnim nervnim sistemom. U tom slučaju do utrnulosti najčešće dolazi zbog naznaka moždanog udara i multiple skleroze.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU