Обилни и продужени менструални циклуси значајно утичу на квалитет живота жене. Анемија узрокована губитком гвожђа је чест пратилац ових стања, због чега је адекватна суплементација гвожђем кључна. Анемија утиче на физичко и емоционално здравље жене.
Обилно крварење може бити узроковано различитим факторима, укључујући хормонски дисбаланс, односно неравнотежу хромона (естрогена и прогестерона). Стања која утичу на ендометријум могу довести до крварења изван нормалног менструалног циклуса (ендометриоза или аденомиоза). Такође, доброћудне промене у материци могу изазвати неправилно крварење (полипи или фиброиди). Употреба спирала (изузев хормоналних) може изазвати обилно крварење, посебно у првим месецима након постављања. Инфекције репродуктивног тракта могу узроковати неправилно крварење. Ванматерична трудноћа, побачај, али и употреба одређених лекова може изазвати неправилно крварење.
Гвожђе је кључни минерал за производњу хемоглобина у црвеним крвним зрнцима, омогућавајући пренос кисеоника до органа и ткива.
Да би се поставила дијагноза анемије потребно је узимање анамнезе, физички преглед и лабораторијске тестове као што су комплетна крвна слика (феритин, гвожђе, укупан капацитет везивања гвожђа (ТИБЦ) и засићење трансферина), на основу којих се оцењују залихе гвожђа и степен анемије.
Фото: Андреја Леко - Проф. др Љиљана Мирковић, гинеколог акушер субспецијалиста перинаталне медицине, ГАК УКЦС
Обилни менструални циклуси могу довести до смањења нивоа гвожђа и развоја анемије, манифестујући се симптомима као што су хронични умор, бледило, недостатак енергије и краткоћа даха. Нелечена анемија може имати озбиљне последице по здравље, укључујући повећан ризик од инфекција и смањену продуктивност код радно способних жена. Здрав животни стил, редовно вежбање, довољно сна, и правилна исхрана први су корак за побољшање симптома анемије и одржавање здравља репродуктивног система. Употреба намирница богатих гвожђем у исхрани, укључујући црвено месо, рибу, живинско месо или бело месо, махунарке и зелено лиснато поврће, следећи је важан корак. Гвожђе из животињских извора се лакше апсорбује, док витамин Ц може побољшати апсорпцију гвожђа из биљних извора.
Када се потврди недостатак гвожђа неопходно је кренути са суплементацијом гвожђа. Доза варира од индивидуалних потреба, а праћење нивоа гвожђа у крви је кључно за избегавање предозирања.
Третман анамије може укључивати суплементацију гвожђа уз неопходно отклањање основних узрока анемије које се постиже хормоналном терапијом, хируршком интервенцијом или употребом специфичних медицинских уређаја, зависно од узрока обилног крварење или продуженог циклуса.
Фото: Промо
BiVits® ACTIVA Gvožđe Booster је због своје јединствене, патентиране формулације и унапређене апсорпције добар избор. У односу на остале препарате на тржишту проценат искористљивости активних састојака је и до 2 пута већи, те су и резултати много брже уочљиви. Нежељени ефекти система за варење (нпр. затвор) су сведени на минимум јер Bivits® ACTIVA Gvožđe Booster долази у формулацији с протеинима сурутке која штити гвожђе од оксидације и помаже да се спречи појава ових нежељених ефеката. Значајна позитивна страна овог препарата је да се може се узимати на празан стомак без нуспојава у дигестивном тракту. Још једна предност Бивитс® АЦТИВА Гвожђе Боостер је што долази у паковању од 60 капсула које је довољно за двомесечну примену јер једна капсула дневно покрива потребе организма за суплементом гвожђа. Практичан је и за труднице и за све особе које су осетљиве на глутен јер је глутен-фрее.
За здравље женске популације и добар квалитет живота, од великог значаја је подршка и едукација о менструалном здрављу, који су кључни да жена препозна симптоме и потражи одговарајућу медицинску помоћ.