Све на свету је међусобно повезано, а људско тело савршено илуструје ову парадигму.
Можда тога нисте свесни, али док читате ове редове, дебело црево је у непрекидном дијалогу са мозгом. И премда су оба ова органа далеко један од другог, они имају сличан број нервних ц́елија и међусобно делују кроз уобичајене неуротрансмитере.
ШТА УЗРОКУЈЕ ГЛАД
Мозак није сам када доноси одлуку да једе. У овој одлуци значајну улогу имају бактерије које насељавају црева. Испитивањем различитих протеина синтетисаних цревном флором, француски и канадски биолози су идентификовали „сигналне молекуле“ глади и ситости.
Према научном чланку објављеном у новембру 2015. године у часопису Целл Метаболисм, молекуларни кодови који информишу о фази засиц́ења преносе се у мозак путем вагусног нерва. Једном када је порука примљена, „контролни центар“ регулише апетит упуц́ујуц́и тело да престане да пуни стомак.
Прочитајте још: Хладни дани обавезно доносе и "ЈАЧУ ХРАНУ"? Не наседајте на завере, ево које ВИТАМИНЕ морате уносити
ШТА РЕГУЛИШЕ РАСПОЛОЖЕЊЕ
Састав микробиоте јединствено утиче на емоционално стање, што заузврат симулира одговор на стрес и склоност анксиозности.
- Прекомерно присуство одређених бактеријских сојева у дебелом цреву, као што је Цлостридиум, узрокује симптоме депресије - објашњава професор Дидиер Десорс, са Универзитета у Нанцију.
- Прождрљиви и непријатељски микроорганизми искоришц́авају сав расположиви триптофан, аминокиселину неопходну за синтезу серотонина, хормона доброг расположења. У посматрању животиња показало се да обнављање равнотеже цревне флоре побољшава расположење.
Научници сада експериментишу да би открили како овај механизам делује у људском телу и како да прилагоде квалитет микробиоте.
Прочитајте још: Пазите шта једете док ПИЈЕТЕ ЛЕКОВЕ: Чоколаду заборавите, а не мешајте АНТИБИОТИКЕ и ЛИМУНАДУ
ШТА ДЕФИНИШЕ АПЕТИТЕТ
Жељу да се једе овај или онај производ, такође, генерално намец́е микробиота. Циљ бактерија у цревима је једноставан: добијте оно што им се свиђа. Неки сојеви више воле масноц́е, други више протеине или угљене хидрате, па је конкуренција између микроба дебелог црева стална и неизбежна. Најбројније врсте бактерија „грабе снагу“ и намец́у свој избор хране, стварајуц́и хемијске сигнале које дешифрују нервне ц́елије црева и преносе у мозак, што коначно потврђује јеловник.
Непотребно је рец́и да врло подмукле „мрвице“ живе у цревима. Ако јеловник испуни очекивања бактерија, они ц́е вам доделити хемијску награду - прилив позитивних емоција, охрабрујуц́и вас да наставите у истом духу („браво, још чоколаде, још, још!“). А ако се део хране не подудара са њиховим жељама, добиц́е поруку о малаксалости.
Прочитајте још: Професорка са Харварда тврди: "ОВО УЉЕ ЧИСТИ ЈЕ ОТРОВ, НАЂИТЕ ЗАМЕНУ!"
Ово изазива зависност од одређене хране, посебно шец́ера, када у дигестивном тракту има превише гљивица сличних квасцу. Воле угљене хидрате и на сваки могуц́и начин подстичу привлачност слаткишима, кифлицама, колачима и другим посластицама, обец́авајуц́и добро расположење. Једини начин да прекинете циклус је да ограничите унос угљених хидрата и шец́ера, посебно редизајнирањем менија у корист протеина, воц́а и поврц́а.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ