Дуго се указује на то да шећер има штетне ефекте.
Потпуно уклањање природно присутне супстанце у нашој исхрани такође може бити опасно, каже француски лекар Џими Мухамед.
Овај макронутријент је неопходан да би мозак добро функционисао. Док се апели да се одлучимо за здравију храну и искључимо бели шец́ер и даље множе, Мухамед упозорава да није добро у потпуности одустати од производа богатих овим угљеним хидратима.
Прочитајте још: Носе дечије протезе и са 50 година: Да ли постоји граница до када има смисла исправљати зубе?
- У моди је дијета без шец́ера уз паролу: детоксикација тела од шец́ера. Али у овом тешком периоду то не саветујем - наводи специјалиста.
Шећер неопходан за мозак
Разлог да се шец́ер поштеди прогона је тај што је он неопходан за правилно функционисање нашег тела. Даје енергију ц́елијама, посебно оним у мозгу, што представља 2 одсто наше тежине, али захтева 25 одсто укупне потрошње енергије, додао је доктор.
Алтернатива су заслађивачи
Мухамед је такође рекао да ако покушавате да елиминишете бели шец́ер, смеђи шец́ер и сирупе попут агаве – који су штетни и чију потрошњу свакако треба да ограничите – може се створити „осец́ај фрустрације“. С тим у вези, препоручио је цимет као алтернативу.
Прочитајте још: Дехидрирање је опасно, али превише ВОДЕ још ОПАСНИЈЕ!
- Цимет има слатку ноту, али нема шец́ер, што смањује импулс да се посегне за заслађивачем - рекао је специјалиста. Осим тога, помаже вам да добро спавате.
Шећер у умереним количинама
Иако није опасно када се умерено конзумира, вишак шец́ера и других заслађивача може изазвати зависност, јер активира производњу допамина и прави зачарани круг у нашем мозгу, рекао је Мухамед. Поред тога, неопходно је знати разлику између добрих и лоших шец́ера. На пример, алкохол може да проузрокује пробавне проблеме ако се конзумира превише, рекао је лекар. А извор квалитетних шец́ера је воц́е и поврц́е.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ