Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Поподневна дремка може ПОЗИТИВНО УТИЦАТИ НА МОЗАК: Истраживања дошла до открића који ће се свидети свима онима који воле да прилегну преко дана

Стручњаци су утврдили и колико би дуго поподневни одмор требало да траје

1688982202_shutterstock_619361858.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Поподневни одмор неки људи не сматрају добрим јер верују да утиче и ремети ноћни сан, други не могу да функционишу без овог малог одмора а неки просто и не стигну да спавају поподне.

Према писањима Реал Симпле-а постоји једно опште мишљење када овакав начин спавања може да буде здрав и користан онима који треба да надокнаде део сна током дана. Препоручује се да траје око 20 и 30 минута али свакако не дуже од 90 минута. Од значаја је и да то не буде касно послеподне односно веома близу регуларног односно уобичајеног времена за спавање.

Међутим, према студији објављеној у часопису „Слееп Хеалтх“, поред надокнађивања ноц́ног сна, постоји још једна корист од редовног поподневног спавања, а то је да људи који то себи могу да приуште сваки дан имају вец́и укупни волумен мозга.

Исто тако, према истраживачима са Универзитета у Лондону и Уругвају, редован поподневни одмор од око 15 минута побољшава перформансе одређених когнитивних задатака. Научници су анализирали генетске податке испитаника (њих 375.000), пажљивије погледавши неколико фрагмената ДНК за које се сматра да су повезани са поподневним спавањем.

Закључак студије укратко наводи да је поподневно спавање узрочно повезано са побољшаним здрављем мозга и когнитивног здравља уопште, али и да повец́ава укупни волумен мозга који се смањује са годинама и утиче на когнитивне способности.

Скенирање мозга испитаника показало је да они који редовно спавају поподне имају мозак који је око 15 кубних центиметара вец́и и отприлике 2,6 до 6,5 година „млађи“ од мозга оних који се не одмарају током дана.

Иако студија не даје тачно одговор када и колико сваког дана треба да се одмарате за такве позитивне ефекте, она се односи на претходне студије које препоручују крац́е спавање од 20 до 30 минута између 12 и 16 часова. Тада се, према истраживачима, користи за консолидацију памц́ења, а најповољније време за дремку би могло да буде одмах после ручка, преноси Вечерњи.хр

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas