Научници су спровели занимљиво истраживање.
Истраживачи са Универзитета у Оксфорду открили су нову мету за испитивање сна у мозгу сисара – мождани кортекс, а њихов рад на ову тему објављен је у часопису "Натуре Неуросциенце".
Наиме, док се активност у кортексу обично користи у студијама спавања за снимање образаца спавања/будности, најновије истраживање из Оксфорда открило је да процеси унутар самог кортекса заправо могу да буду одговорни за контролу сна, као што су "наредбе" колико дуго спавати и колико дубоко тонути у сан.
Прочитајте још: Трзај у сну и реакција тела: Психолози открили шта заправо значи када сањате да ПАДАТЕ
Студија је пратила активност мозга код лабораторијских мишева, који имају фундаменталне сличности у мозгу са људима у смислу анатомије и механизама спавања.
Неурони у два подручја кортекса – неокортикалном слоју 5 и делу хипокампуса – били су “ућуткани” у мозгу мишева. Када су неурони у тим деловима мозга били деактивирани, лабораторијски мишеви су ођедном сваки дан остајали будни најмање три сата дуже.
Практичан значај овог открића научници објашњавају тиме да просечан миш живи отприлике две године, што значи да су током свог живота добили пуна три месеца “будног” времена.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ