Да би ожиљак од хируршког реза, посекотине или опекотине би што мање приметан најбитније је да се почне са његовом терапијом одмах после зарастања, односно вађења конаца, каже др Лана Ћирковић, дерматолог Завода за кожне и венеричне болести у Београду.
Адекватна хигијена, као и превијање ране, такође су битни јер спречавају појаву инфекције.
Прочитајте још: Јабуково сирће крије бројне намене: Очистите њиме кућу, негујте кожу, а ево како да га користите за љубимце!
- Упале ране нису реткост током процеса зацељења - објашњава др Ћирковић. - Уколико до тога дође прво је неопходно санирати све знакове инфекције. Најчешће се узима брис ране и по антибиограму прописује одговарајућа локална или системска антибиотска терапија.
Кремом се ожиљак маже свакодневно.
Осим одговарајућих препарата за лечење ожиљка битно је и стрпљење. Јер, "пеглање" повређене коже може да траје и до годину дана.
- Правилно третирање ожиљака заснива се на свакодневном наношењу препарата - каже наша саговорница. - Ожиљци се могу лечити различитим процедурама и препаратима. У превенцији увећања ожиљака и његовог задебљања добри резултати се постижу коришћењем силиконских препарата.
Силиконски препарати су добра превенција.
Прочитајте још: Да ли знате због чега постоји више десноруких људи?
Они могу да буду у облику гела, креме, пена или плочица. Механизам њиховог дејства није сасвим разјашњен, али се верује да се хидрирањем површног слоја коже, повећањем температуре и смањењем губитка течности и трансмисијом кисеоника подстиче правилно стварање везивног ткива.
Келоиди могу да се шире
Код особа које су томе склоне, на ожиљку може да се формира задебљање и да се шири даље од граница првобитне ране. Ова појава се у дерматологији назива келоид.
Прочитајте још: Да ли знате која је најлакша болест која се најтеже лечи?
Наша саговорница каже да треба разликовати увећање ожиљка (хипертрофију) од келоида:
- Хипертрофични ожиљци су издигнути, али не прелазе ивице првобитне повреде, док се келоиди шире изван границе првобитне повреде - објашњава др Ћирковић. - Терапија келоида може да буде хируршка, радио-терапија, криотерапија или локална терапија различитим топикалним препаратима. Најчешће је потребан комбиновани приступ.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ