Da bi ožiljak od hirurškog reza, posekotine ili opekotine bi što manje primetan najbitnije je da se počne sa njegovom terapijom odmah posle zarastanja, odnosno vađenja konaca, kaže dr Lana Ćirković, dermatolog Zavoda za kožne i venerične bolesti u Beogradu.
Adekvatna higijena, kao i previjanje rane, takođe su bitni jer sprečavaju pojavu infekcije.
Pročitajte još: Jabukovo sirće krije brojne namene: Očistite njime kuću, negujte kožu, a evo kako da ga koristite za ljubimce!
- Upale rane nisu retkost tokom procesa zaceljenja - objašnjava dr Ćirković. - Ukoliko do toga dođe prvo je neophodno sanirati sve znakove infekcije. Najčešće se uzima bris rane i po antibiogramu propisuje odgovarajuća lokalna ili sistemska antibiotska terapija.
Kremom se ožiljak maže svakodnevno.
Osim odgovarajućih preparata za lečenje ožiljka bitno je i strpljenje. Jer, "peglanje" povređene kože može da traje i do godinu dana.
- Pravilno tretiranje ožiljaka zasniva se na svakodnevnom nanošenju preparata - kaže naša sagovornica. - Ožiljci se mogu lečiti različitim procedurama i preparatima. U prevenciji uvećanja ožiljaka i njegovog zadebljanja dobri rezultati se postižu korišćenjem silikonskih preparata.
Silikonski preparati su dobra prevencija.
Pročitajte još: Da li znate zbog čega postoji više desnorukih ljudi?
Oni mogu da budu u obliku gela, kreme, pena ili pločica. Mehanizam njihovog dejstva nije sasvim razjašnjen, ali se veruje da se hidriranjem površnog sloja kože, povećanjem temperature i smanjenjem gubitka tečnosti i transmisijom kiseonika podstiče pravilno stvaranje vezivnog tkiva.
Keloidi mogu da se šire
Kod osoba koje su tome sklone, na ožiljku može da se formira zadebljanje i da se širi dalje od granica prvobitne rane. Ova pojava se u dermatologiji naziva keloid.
Pročitajte još: Da li znate koja je najlakša bolest koja se najteže leči?
Naša sagovornica kaže da treba razlikovati uvećanje ožiljka (hipertrofiju) od keloida:
- Hipertrofični ožiljci su izdignuti, ali ne prelaze ivice prvobitne povrede, dok se keloidi šire izvan granice prvobitne povrede - objašnjava dr Ćirković. - Terapija keloida može da bude hirurška, radio-terapija, krioterapija ili lokalna terapija različitim topikalnim preparatima. Najčešće je potreban kombinovani pristup.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU