Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
ЗАНИМЉИВО

Ако сте у проблему ВРИШТИТЕ, јер мозак реагује само на врисак!

Начин на који вриштимо је сигнал којим изражавамо одређену емоцију.

1630302668_vrisak-Sater.png
Фото: Шатер
Oglas

Стручњаци са Универзитета у Цириху су у овогодишњем истраживању ндентификовали најмање шест различитих психо-акустичних позитивних и негативних врста вриштања која се деле на "алармантне" (позивају у помоћ) и "неалармантне" (сигнализирају на нешто што је емотивно веома важно).

Прочитајте још: ГОВОРИТЕ У СНУ? Ево шта би то могло да значи

То су:

  • Бес (негативно алармантно вриштање)
  • Страх (негативно алармантно вриштање)
  • Бол (негативно алармантно вриштање)
  • Екстремна радост (позитивно неалармантно вриштање - сигнализација)
  • Интензивно задовољство (позитивно неалармантно вриштање - сигнализација)
  • Туга (очајничко неалармантно вриштање).

Када су испитаници чули сваку од шест врста вриштања, снимци мозга су показали да су брже, тачније и с већом неуронском осетљивошћу реаговали на позитивно неалармантно вриштање, него на алармантно (упозоравајуће).

Врисак најтачније открива емоцију

- Док је вриштање које упозорава на узбуну (од боли, љутње или страха) углавном изазивало мању реакцију у мозгу, вриштање из задовољства, због туге или радости показало је већу активацију у мозгу, посебно у десној хемисфери, где се налази слушни кортекс ниског и високог нивоа - објаснили су аутори студије.

Људи реагују брже када чују да неко вришти.

Истраживачи претпостављају да људи реагују брже, прецизније и с већом осетљивошћу на неалармантно и позитивно вриштање јер такви крикови изгледа имају већи значај у људским социобиолошким интеракцијама, него они који упозоравају на опасност.

Прочитајте још: Девет знакова да ста ПОД СТРЕСОМ, а да то ни не знате!

Мозак открива опасност кроз звук

Швајцарска студија је показала да је комуникативна природа људских врисака разноврснија него што се претпостављало. Чини се да се позитивно вриштање без аларма, којим се изражава интензивно задовољство или крајња радост, у људском мозгу перципира и обрађује ефикансије од "СОС" крикова.

- Резултати наше студије изненађују у смислу да истраживачи обично претпостављају да је људски когнитивни систем посебно подешен да открива сигнале опасности и претње у околини као механизам преживљавања - закључују стручњаци.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas