Уколико имате проблем са кандидом, гљивицама и сврабом - тај проблем можете решити природним путем уз помоћ следећих намирница.
Уколико имате проблем са кандидом, гљивицама и сврабом - тај проблем можете решити природним путем уз помоћ следећих намирница.
Пре свега избегавајте уношење шећера у било ком облику, чак и мед. Током првих недеља треба смањити и унос воћа. Такође избегавајте храну засновану на гљивама и конзервирану храну, као и све намирнице које се заснивају на процесима врења.
Прочитајте још: Сада је време када се уклањају ФЛЕКЕ и ОЖИЉЦИ са лица и то у три корака
Ових 6 намирница и витамина су праве "убице" кандиде:
- Јогурт, захваљујући култури ацидопхилус. Ова бактерија треба да се поново насели на слузокожи органа за варење како би сузбиле гљивице - то је оно што зовемо "добрим бактеријама". Ацидопхилус можете купити и као суплемент, а тада га користите према упутству.
- Бели лук има јако антигљивично дејство и треба редовно да га користите у храни или капсулама.
- Сок алоје вера такође уништава гљивице. Узимајте га разблаженог са водом, по неколико кашичица дневно.
- Маслиново уље сузбија ширење кандиде, захваљујући олеичној киселини. Корисно је узимати барем једну кашику дневно, најбоље са храном.
- Витамин Б у свим комплексима је веома користан у борби против гљивица.
- Витамин Ц треба узимати у дози од пола до једног грама дневно, јер подстиче одбрамбене функције организма. За веће дозе, консултујте се са својим лекаром
Прочитајте још: ВЕЖБЕ ЗА ГЛУТЕУС су пред вама: Будите активни са нашим тренером Маријом (ВИДЕО)
Треба да знате и шта доприноси ширењу кандиде. То је, пре свега, коришћење антибиотика, јер они убијају не само штетне већ и оне "пријатељске" бактерије које контролишу кандиду у цревима. Такође, ризично може да буде и коришћење стероида. Ту спадају и препарати на бази кортизона као и пилуле за контрацепцију. Затим, висок ниво шећера у телу и крвотоку, исхрана богата шећером, као и шећерна болест сама по себи, погодују активности кандиде с обзиром на то да се све гљиве најрадије хране шећером. Фактори ризика су и сви они који слабе одбрамбене (имуне) функције, међу које спадају и честе инфекције.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ