Уморни сте од недовољног сна? Постоји неколико разлога за то!
Ово су разлози ваше несанице:
Не разговарајте телефоном пре спавања
Чак и кратки разговор погоршава квалитет сна и спречава тело да уђе у фазу дубоког сна, током које се обнавља енергија.
Проветрите собу
Загушен и устајао ваздух омета РЕМ фазу и омогућава немирни сан. Оптимална температура у просторији је 19-20 степени. Пре одласка у кревет телесна температура опада, а врући ваздух у соби делује, напротив, као стимуланс: убрзава срце и убрзава сан.
Избегавајте вечеру пре спавања
Након обилне вечере, тело ће дуже време морати да вари храну, што ће пореметити сан, па се препоручује јести најкасније 3 сата пре спавања. Ако осетите јаку глад, потпун оброк замените лаганом ужином.
Прочитајте још: Уморни сте и спава вам се? Дајемо одговор: Да ли је могуће преко викенда надокнадити ПРЕМАЛО СПАВАЊА током недеље?
Одложите уређаје сат времена пре спавања
Навика да се увече прелистава Инстаграм, узбуђује нервни систем, а емисија плавог спектра са паметних телефона смањује производњу мелатонина, хормона који олакшава сан. Мозак доживљава сјај екрана као дневну светлост. Одбијање од геџета промовише потпун и здрав сан.
Не пијте кафу и чај ноћу
Можда вам изгледа као да вас шоља врућег чаја увече може умирити и помоћи да брже заспите, али то није тако. Чај доводи мозак и нервни систем у стање узбуђења, сан не постаје толико јак - а особа пати од несанице. Ако вечерњи чај не можете одбити, црни и зелени чај замените биљним тинктурама, на пример камилицом или ментом. Имају лековита својства и помажу телу да се опусти.
Прочитајте још: Како САН утиче на наше ЗДРАВЉЕ: Ево шта кажу ЛЕКАРИ
Подесите распоред спавања
Навика да се истовремено одлази у кревет нормализује синтезу мелатонина. Са сталном променом начина спавања, производња мелатонина се поремети и настају проблеми с циркадијанским ритмом, који регулише обнављање ћелија и ниво хормона.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ